ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 дена на море чинат чуда за вашето тело и душа : Еве зошто!

10 дена на море чинат чуда за вашето тело и душа : Еве зошто!

Одморите на море ќе направат да изгубите тежина, да изгубите целулит, да добиете неколку позитивни идеи и да го надополните витаминот Д.

Сите го поврзуваме летниот одмор со морски пејзажи. Главното прашање што шепоти во аглите на канцеларијата е каде одите? Во која земја ќе летувате оваа година?

Морскиот воздух и водата се навистина добри и за нашата душа и за телото. Грците први ги забележале лековитите ефекти на морето. Популарната таласотерапија – третман на морска вода – потекнува од Грција. Таласотерапијата се користела на грчките острови Родос и Крф пред 2500 години.

Се користеше за лекување на болести како егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набудувајќи го нејзиниот ефект врз раните. Тој забележа дека водата го забрзува заздравувањето на раните, спречува инфекција и ја намалува болката.

Во средината на 19 век, во Франција беа отворени центри за третман на здравствени проблеми со помош на супстанции добиени од морето и морската вода. Кои се всушност придобивките од летниот одмор на море?

Морската вода содржи витални елементи

Морето ги содржи сите елементи важни за нашиот живот – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум, дури и сребро и злато. Морската вода продира длабоко во кожата и со тоа овозможува дејство на минерали и елементи во трагови. Морето содржи и алги, кои се богати со минерали. Алгите веќе долго време се сметаат за извор на здравје и убавина. Тие стимулираат обновување на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, спречуваат воспаление, ја чистат кожата и помагаат во отстранување на целулитот.

Морето има корисен ефект врз астмата и алергиите

Морската сол има антисептички и антихистамински својства, поради што е корисна за алергиски реакции на кожата. Светската детска болница успешно користи бањи со морска сол за многу години за лекување и ублажување на алергиите. Чистиот морски воздух, заситен со негативни јони, го олеснува дишењето и има корисен ефект врз луѓето кои страдаат од астма.

Со сончање го снабдуваме телото со витамин Д.

Сончањето не носи само убав тен, туку исто така ни снабдува со витамин Д, што е толку неопходен за нашето тело. Најновите истражувања потврдуваат дека игра клучна улога во спречување на многу болести, вклучувајќи мултиплекс склероза и рак. Не мора да се сончате на топлина за да добиете витамин Д. За сончање изберете термин наутро или навечер. Забележете дека кремите за сончање ја спречуваат способноста на кожата да произведува витамин Д.

Останувањето на море го намалува стресот

Што друго има таков релаксирачки ефект како сонцето, светло ветре и звукот на брановите? Одморите на море ни даваат можност да заборавиме на секојдневните проблеми и да се релаксираме целосно. Докажано е дека магнезиумот, кој морската вода го содржи во висок процент, работи во борбата против стресот.

Алтернативните лекари веруваат дека стресот може да дејствува како предизвикувач во развојот на многу болести. Затоа, искористете го одморот за да се ослободите од најголемиот непријател.

Морето е идеално за спортски активности

Пливање, нуркање, сурфање, морски аеробик, одбојка на плажа… Одморите покрај море се идеални за спортски активности кои се добри не само за обликување на телото. Спортот и здравјето се тесно поврзани. Всушност, нема здравје без спорт. Затоа, нурнете во вода и уживајте во спортските активности што ги овозможува морето!

Морскиот воздух е богат со негативни јони

Морскиот воздух содржи негативни јони и озон кои поттикнуваат длабоко дишење и нè исполнуваат со реална енергија. Негативните јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата, главоболките и заморот и имаат корисен ефект врз луѓето со астма и алергии. Воздух заситен со негативни јони може да се најде во шумите и планините, во близина на водопадите, реките, океаните и морињата.

Морето го ублажува артритисот и болката во грбот

Благодарение на неговиот состав, морската вода ја ублажува болката, го намалува воспалението, опушта и стимулира ослободување на вишок течност од телото. Затоа, пливањето во море им носи олеснување на луѓето кои страдаат од ревматизам, артритис, болки во грбот и болки во мускулите.

Морската вода поттикнува чистење на телото

Зошто морската вода е одличен избор за чистење на организмот? Бидејќи капењето во морска вода ги стимулира функциите на органите кои филтрираат и лачат штетни материи од организмот, како што се црниот дроб, бубрезите и кожата. Наталожените штетни материи почнуваат да се движат низ лимфата и крвотокот кон површината, а солта го олеснува процесот на екскреција. Пливањето во море поттикнува промена на материјата и чистење од штетните состојки не само на кожата и сврзното ткиво, туку и на целиот организам.

Морето лечи проблеми со кожата

Морската сол е невообичаено богата со разни состојки. Меѓу осумдесет различни минерали, елементи во трагови, карбонати и сулфати, калциум, калиум, бром, натриум, манган, магнезиум, јод, железо, флуор и силиконска киселина се исто така присутни.

Поради својот богат состав, морската вода има корисен ефект врз кожата и помага при многу кожни проблеми како што се дерматитис, псоријаза и егзема.

Морето ја поттикнува креативноста и чувствата

Морето и водниот елемент воопшто биле секогаш поврзани со креативноста и чувствата. Останувањето близу до вода може да ги стимулира нашите емоции, интуиција, имагинација и креативност.

Има корисен ефект врз здравјето на очите

Сината боја на морето и гледањето во далечината имаат корисен ефект врз нашите очи. Ако поминете многу време на компјутер, одморот на море ќе ви помогне да се опуштите.

Ако не можете да одите на море

Можете да планирате одличен одмор дури и дома. Прошетајте во шума, вежбајте, сончајте се, пливајте во река или езеро, избегнувајте стрес, оставете го вашиот телевизор, мобилен, компјутер и видео игри, извадете ја омилената книга од полицата – прочитајте! Приуштете си себе си повеќе сон од вообичаеното, земете морска сол и правете бањи со морска сол дома.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!