ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 митови За слабеење Кои Всушност Го Отежнуваат Слабеењето

Една од најголемите вистини за слабеењето е дека ако советите делуваат премногу добро за да бидат вистинити, веројатно не е така, велат експертите кои ги доведоа во прашање најчестите митови за слабеењето .

На социјалните мрежи кружат многу митови за слабеење, што понекогаш може да биде штетни за здравјето. Една од вистините што треба да се има предвид е дека ако методот за слабеење звучи премногу едноставен или премногу добар за да биде вистина, тогаш тоа веројатно не е точен.

Еве ги главните заблуди за слабеењето во кои често веруваме:

Мит број 1: Сите калории се исти

На пример, споредете торта вредна 100 калории со морков од 100 калории. Бројот на калории е ист, но тортата содржи јаглехидрати, додека морковот содржи повеќе влакна и хранливи материи. Оваа разлика е важна затоа што вашето тело побрзо ја вари тортата. Енергијата што ја содржи го преплавува вашето тело со гликоза, зголемувајќи го нивото на шеќер во крвта и нивото на инсулин, што може да го зголеми складирањето на маснотии.

Мит број 2: Ако јадете доцна навечер, зголемете тежина

Големо истражување од 2016 година не најде врска помеѓу вечерата по 20 часот и зголемувањето на телесната тежина кај децата. Сепак, студија од 2008 година открива дека луѓето кои јаделе наутро меѓу 23 и 5 часот наутро, внесувале просечно 500 калории повеќе и се здебелиле повеќе од оние кои јаделе само во текот на денот.

Но, други истражувања покажаа дека времето на оброк може да влијае на нетолеранција на глукоза и да го намали користењето на маснотиите, особено ако обично јадете доцна вечера.

Мит број 3: Јаглехидратите предизвикуваат зголемување на телесната тежина

Јаглехидратите честопати се сметаат за непријатели на диетата, но студија од 2018 година покажа дека возрасните кои следеле диета со малку јаглени хидрати изгубиле иста тежина во просек како и оние кои следеле диета со малку маснотии и јаглехидрати.

girl

Значи, не сите јаглехидрати се исти.

Мит бр. 4: Решавање на маснотии ви помага да изгубите тежина

Диететичарот д-р Андрес Ајеста вели дека маснотиите содржат повеќе калории на грам отколку протеини и јаглехидрати, што значи дека полесно се вари. Сепак, преглед на студии од 2019 година откри дека медитеранската диета – која вклучува конзумирање на околу 35 до 40 проценти калории од масти здрави за срцето – може да спречи зголемување на телесната тежина и обемот на половината кај луѓето кои не се дебели.

Мит број 5: Диета без глутен е клучот за слабеење

Всушност, многу преработени производи без глутен се всушност повисоки во калориите отколку нивните колеги кои содржат глутен, бидејќи тие можат да содржат повеќе маснотии и шеќер.

Преглед од 2017 година покажа дека храната без глутен содржи повеќе заситени масти, шеќер и сол и помалку протеини и влакна отколку обичната храна.

no-gluten-bread-

Мит број 6: Богат појадок помага во слабеењето

Кога станува збор за губење на тежината, постојат многу несогласувања во врска со појадокот. Некои истражувања покажуваат дека може да помогне при слабеење, додека други истражувања го сугерираат спротивното.

Мит број 7: Кардио вежбите се најдобриот начин за слабеење

Според Медицинскиот факултет на универзитетот Харвард, едно лице со тежина од 155 килограми согорува приближно 372 калории додека работи околу 30 минути со просечна брзина, додека кревањето тегови ќе изгуби околу 112 калории истовремено.

Иако кардио тренингот може да согори повеќе калории отколку тренингот со сила, има истражување кое сугерира дека кревањето тегови согорува калории со часови бидејќи метаболизмот останува активен подолго.

Мит број 8. Треба да јадете помали оброци почесто

Идејата за мали, чести оброци е да помогнеме во подобро контролирање на гладот ​​и одржување на метаболизмот, според научниците, не е точно.

На пример, студија од 2007 година испитувала две групи луѓе кои јаделе ист број калории на ден: едната што јадела три оброци без закуски и другата што јадела три оброци и три закуски. На крајот од едногодишниот експеримент, истражувачите не откриле разлика во слабеењето меѓу двете групи.

Мит број 9: Сокот за чистење помага во слабеењето

Иако чистењето со цедени сокови може да резултира со краткотрајно губење на тежината, поради калорискиот дефицит, не можеме да го одржуваме повеќе од неколку дена. Откако повторно ќе воведете цврста храна, веројатно ќе ја вратите изгубената тежина.

smoothies

Мит број 10: Додатоците ќе ви помогнат да изгубите тежина

Некои додатоци во исхраната исто така можат да бидат штетни за организмот и да доведат до несакан јо-јо ефект. Покрај тоа, студија од 2004 година не најде убедлив доказ дека додатоците во исхраната помагаат при слабеење.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!