10 Најпопуларни Дестинации Во 2021 Година

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Надевајќи се дека оковите на пандемијата поради пристигнувањето на вакцината наскоро ќе станат минато, ви претставуваме дестинации низ целиот свет што туристите ги оценуваат највисоко.

1. Бали

Бали е жива разгледница, индонезиски рај кој делува како фантазија. Впите го сонцето на ситен бел песок или нуркајте по коралните гребени, додека бујна вегетација, антички храмови и палави животни ве очекуваат на брегот.

„Уметничката престолница“ Убуд е совршено место за уживање во танцови настапи, присуство на работилница за батик или сребрено ковање, но исто така и зајакнување на умот и телото на часовите по јога.

Бали

2. Лондон

„Многу светови во еден“ – вака го опишува Лондон. Енергијата на градот е таква што не можете да поминете два дена овде на ист начин .

Истражувајте кралски или историски места, јадете и пијте во ексклузивни ресторани , уживајте во пиво во традиционалниот паб или изгубете се во улиците со калдрма. Кога станува збор за Лондон, можностите се бесконечни.

Лондон

3. Дубаи

Дубаи е дестинација каде се мешаат модерната култура и историја, авантури и шопинг, како и забава од светски ранг. Гледајте настап во Дубаиската опера, погледнете го центарот на градот од врвот на Бурџ Калифа и поминете едно попладне во Крик Дубаи истражувајќи сукови кои продаваат злато, текстил и зачини.

Ако барате возбуда, можете да прелетате низ пустинските дини со балон на топол воздух, да одите во забавни паркови за брзо возење или падобран над Палм Џумеира.

Дубаи

4. Рим

Рим не е изграден за еден ден и на секој турист ќе му треба многу повеќе од еден ден за да го запознае овој безвременски град. Рим е полн со плоштади, чаршии на отворено и зачудувачки историски места.

Фрлете паричка во фонтаната Треви, посетете го Колосеумот и Пантеон и пробајте совршено еспресо или сладолед пред да одите на шопинг.

Рим

5. Париз

Совршеното париско искуство комбинира слободно време и живост: уживајте во одличен оброк, посетете го Лувр, прошетајте по Сена, восхитувајте се на Ајфеловата кула и Триумфалната капија … И не заборавајте да го посетите Мулен Руж.

Paris

6. Ханој

Главниот град на Виетнам изобилува со уникатен шарм на античките цивилизации. Ханој се наоѓа во плодната делта на Црвената река и е богат со споменици, колонијална архитектура, но и езера, паркови и засенчени булевари.

Исто така, Ханој е град со повеќе од 600 храмови и пагоди, како и мавзолејот Хо Ши Мин.

Hanoi

7. Крит

Татковина на Зевс, крал на олимписките богови и модерна европска цивилизација. Медитерански скапоцен камен. Впијте ја шармантната атмосфера на Старото пристаниште во градот Ханија или тврдината и манастирот во Ретимно.

Crete

8. Бангкок

Златни палати, пловечки пазари, прекрасни кули … Никогаш нема да видите престолнина како Бангкок. Порано беше мало рибарско село, а денес во овој град живеат повеќе од осум милиони луѓе.

Градот има повеќе од 400 будистички продавници, како и атракција – Емералд Буда.
Уживајте во оризот со манго што можете да го купите од улични продавачи и не заборавајте да го посетите Гранд Палас.

Bangkok

9. Барселона

Сместена на медитеранскиот брег, Барселона маѓепсува со своето богато културно и историско наследство. Вториот по големина град во Шпанија му ја должи својата популарност на Антонио Гауди, познат архитект, кој со своите грандиозни архитектонски дела ја направи Барселона град кој зрачи со убавина и луксузен стил.

Влегување во римокатоличката базилика Саграда фамилија, посета на паркот Гуел, пиење сангрија во кафуле на тротоар во Лас Рамблас додека гледате креативни улични изведувачи ќе биде одличен избор за дневна турнеја и забава.

Barcelona

10. Истанбул

За Истанбул се вели дека не е само еден град, туку многу градови во еден. За посета на сите знаменитости ви треба најмалку еден месец престој и густ распоред, но ако вашата посета ќе биде пократка, оставете ја листата да ја вклучи палатата Долмабахче, Сината џамија, Минијатурк (минијатурна Турција), палатата Топкапи, кулата Галата, Капали Чаршија

Istanbul

error: Content is protected !!