10 намирници кои ја неутрализираат кандидата

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

10 намирници кои ја неутрализираат кандида.

Кога имунитетниот систем е ослабен, кандидата го напаѓа телото. Таа најдобро се неутрализира со оваа храна.

Кандида е причина за кандидијаза. Болеста влијае на мукозните мембрани на устата и гениталиите. Во тешки случаи, воспалението ја нарушува работата на внатрешните органи, развивајќи се во хронична форма. Производите кои го инхибираат растот на штетната микрофлора помагаат во спречување на опасни услови.

Ако сакате да спречите развој на кандида во вашето тело, еве што да јадете:

  • Кисела зелка
  • Јаболков оцет
  • Кокосово масло
  • Зеленчук без скроб: краставица, домат и кромид.
  • Лук
  • Ленено семе
  • Зачини: ловоров лист, каранфилче, цимет
  • Кефир
  • Маслиново масло
  • Супа од коски
error: Content is protected !!