10 навики што го прават секој ден среќен ден

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

10 навики што го прават секој ден среќен ден.

Кога би ги имале сите богатства што светот можете да си ги дозволите, а да немате радост, каква корист би имале тие? Добрата вест е дека можете да имате среќен ден секој ден без да потрошите ни денар. Се зависи од вашиот став и навики.

10 НАВИКИ ШТО МОЖАТ ДА ГО НАПРАВАТ СЕКОЈ ДЕН СРЕЌЕН ДЕН

Има денови кога облаците од дожд го покриваат сонцето. Сепак, одржувањето позитивен став и наоѓањето радост во обичните нешта може да ве мотивира. Еве десет навики што можат да го направат секој ден среќен ден во вашиот живот.

1. ОДРЖУВАЈТЕ ПОЗИТИВЕН СТАВ

Тоа е знак на зрелост кога ќе сфатите дека некои работи во животот се надвор од ваша контрола. Колку и да се грижите, не можете да ги промените. Сепак, можете да го промените вашиот став за непроменливото и неизбежното.

Одбијте да слушате негативни говори за себе и обидете се да бидете попозитивни. Позитивниот став ја гледа реалноста и го прави најдоброто од неа.

2. ВЕЖБАЈТЕ ДОБРО ДРЖЕЊЕ НА ТЕЛОТО

Дали некогаш сте забележале кога некој се чувствува лошо, нивното држење го имитира нивното расположение? Не само што лошото држење го намалува вашиот дух, туку предизвикува проблеми и со коските, зглобовите и мускулите.

Ако сакате да имате среќен ден, не заборавајте да ја одржувате брадата нагоре. Тешко е да се види сонце кога лицето е свртено кон земјата. Обидете се да вежбате добро држење држејќи го ‘рбетот исправен, главата нагоре и рацете природно на ваша страна.

Не треба да личите на војник. Само избегнувајте паѓање и подигнете ги нозете кога одите. Дури и кога работите не одат така одлично, вие му правите услуга на вашето тело кога е правилно подготвено.

3. ПОДАРЕТЕ МУ НА СВЕТОТ НАСМЕВКА

Има нешто во вистинската насмевка што прави да се чувствувате подобро и вие и другите околу вас. Насмевката го зајакнува вашето расположение, го олеснува стресот и евентуално има корист за вашиот имунолошки систем.

Друга придобивка од насмевката е тоа што луѓето може да го променат својот став кон вас. Кога гледате дека некој ви се насмевнува, повеќе сте склони да ги сметате за пријателски, па дури и доверливи. Насмевката не само што ви го прави денот посветол, туку може да го подигне духот на другите што ги среќавате во вашиот ден.

4. ВЕЖБАЈТЕ БЛАГОДАРНОСТ

Понекогаш, дури и возрасните се како децата што прават список со подароци за роденден. Можеби ќе си кажете дека кога имате одредена сума пари или имате дом од соништата или луксузно возило што отсекогаш сте го сакале, тогаш ќе бидете среќни. За жал, колку повеќе добивате, толку повеќе сакате, и тоа е еден маѓепсан круг.

Научена навика е дека општеството ги турка сите како деца. Ако материјализмот може да донесе исполнување, тогаш зошто толку многу богати луѓе во светот се мизерни?

Како што луѓето стануваат се повеќе материјалисти, тие се помалку задоволни од убавите работи што ги имаат.

Наместо да негодувате за работите што ги немате, можете да бидете благодарни за многуте работи што ги имате. Вежбање благодарност секој ден може да ја намали вашата потреба за повеќе материјализам. Почнувате да ја негувате радоста од нематеријалните благослови што парите не можат да ги купат.

Пишувањето е идеален начин да ви даде доза среќа. Можете да ги запишете вашите мисли во тетратка или да ги зачувате на вашиот компјутер. Кога се чувствувате лошо, прегледајте ги минатите записи во дневникот и забележете како тоа ви ја обновува радоста и благодарноста.

5. ВЕЖБАЈТЕ ЉУБЕЗНОСТ

Тоа е нешто што го прави денот среќен ден кога правите нешто убаво за некого, особено за странец. Фразата „случајни дела на љубезност“ постои уште од 1980 -тите. Може да се чувствувате добро кога правите нешто од изобилството на вашето срце.

Еден од најпопуларните начини за покажување љубезност на странец е да платите билет за оброк без тој да знае. Следниот пат кога сакате да го подобрите расположението, обидете се да почестите некој странец со оброк или шолја кафе без тие да го знаат својот добротвор.

6. ВОЛОНТИРАЈТЕ

Користете ги благословите што ги имате за да ги благословите другите. Давањето време е исто толку скапоцено како и давање пари или други ресурси.

Речиси секоја социјална или верска организација зависи од волонтерите да им помогнат на луѓето на кои им служат. Без разлика на вашите интереси, вие сигурно ќе најдете локална организација што може да ја искористи вашата помош. Без разлика дали станува збор за посета на стари лица во домови за стари лица или грижа за животни во засолниште, се е ценето.

Волонтирањето може да донесе повеќе задоволство во животот и чувство на благосостојба, особено за постарите волонтери. Кога им носиш среќа на другите, го добиваш истото за возврат.

7. НАУЧЕТЕ КАКО ДА КАЖЕТЕ „НЕ“

Дали се сметате себеси за задоволство на луѓето? Сите сакаме да им помагаме на семејството и пријателите кога ќе побараат. Можеби сте еден од илјадниците луѓе кои се загрижени дека велењето „не“ е неприфатливо и ќе повредува други чувства.

Да, навистина чувствувате радост и задоволство кога подавате рака. Сепак може да се случи, наместо да се чувствувате радосно, може да станете уморни, фрустрирани и огорчени.

Ако сакате посветли денови напред, научете да кажувате „не“. Во ред е да им помагате на другите кога можете, но не дозволувајте луѓето да ја искористат вашата љубезност. Секој што се грижи и почитува, ќе разбере кога треба да одбиете барање.

8. БИДЕТЕ ДОБРИ СО СЕБЕ

Дали секогаш сте се обидувале да го почитувате „Златното правило“ и да се однесувате кон другите онака како што сакате да се однесуваат кон вас? Импликацијата е дека треба да го направите за другите луѓе она што го правите за себе. Колку пријатели би имале доколку се однесувате или разговарате со нив онака како што вие самите правите?

Само -убието и почитта не се еднакви со себичноста или нарцисоидноста. Вие заслужувате исто сочувство и внимание што им го давате на другите. Ако живеете само за задоволство на другите луѓе, тоа ќе влијае на вашата среќа и благосостојба.

Користете сочувствителен збор за себе и избегнувајте негативност. Дајте си време да се опуштите и да уживате во некои од вашите омилени минати времиња. Ќе го збогатите вашиот живот и ќе откриете дека ќе имате повеќе среќни денови.

9. УРЕДЕТЕ ГО НЕРЕДОТ

Сите работи што медиумите велат дека мора да ги имате, на крајот може да ве задушат. Време е да се повлечете и да направите попис на она што е најважно во вашиот живот.

Запомнете, кардиналното правило за разоткривање е ако не го користите во рок од шест месеци, ослободете се од него. Без разлика дали продавате, донирате, рециклирате или правите сјај, разоткривањето на вашиот простор може да ви помогне да го исчистите умот. Можеби ќе најдете неколку работи за кои не сте знаеле дека ги имате.

Како секојдневна навика за среќа, обидете се да ги задржите само оние работи што носат убавина и радост во вашиот живот. Кога внесувате едно нешто во куќата, ослободете се од нешто друго. Не само што ќе ослободите простор во вашиот дом, туку и вашите донации можат да им помогнат на другите во неволја.

10. ОПКРУЖЕТЕ СЕ СО СРЕЌНИ ЛУЃЕ

Беше кажано дека радоста е заразна , и тоа е вистина. Дали некогаш сте биле во лошо расположение и сте седеле некое време со позитивна личност? Додека и двајцата разговарате, наскоро може да почувствувате дека тој мрчен дух се крева.

Според законот за привлекување, позитивните луѓе ќе привлечат други позитивни луѓе. Спротивно на тоа, негативните луѓе ќе привлечат поголема негативност и можат да ја уништат целата атмосфера. Колку повеќе поминувате време со позитивни луѓе, толку повеќе ќе забележите промена во вашиот став.

Животот е премногу краток за да биде песимистички и застрашувачки . Кога ќе вклучите некои од овие корисни навики во вашиот секојдневен живот, ќе ја забележите разликата. Вашиот среќен ден може да биде радосен и исполнет како што го создадовте.

error: Content is protected !!