ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 Прекрасни Филмови За Љубовта

Никогаш не е лесно да се зборува за љубовта, а уште потешко е да се прават љубовни филмови затоа што границата меѓу сензуалноста и интимноста, трагедијата и драмата е многу тенка.

                                                            Ghost

Ghost Movie

Животот и смртта се навидум некомпатибилни, но во овој филм тие се многу блиски. Причината за ова е љубовта, бидејќи вистинската љубов никогаш не умира. Малкумина успеваат да го прикажат тоа толку верно, како во филмот Дух .

                                                   Roman holiday

Roman Holiday

Со сигурност може да се каже дека празникот во Рим е филм за сите времиња и за секого, бидејќи ретко кој може да остане рамнодушен на божествената Одри Хепберн, на импозантниот Грегори Пек и нивната прекрасна љубов во вечен Рим, одличен хумор и тажна драма на реалност.

                                Eternal sunshine of the spotless mind

Enternal sunshine of the spotless mind

Љубовта можете да ја избришете од меморијата, но да ја избришете од срце е сосема друга приказна.

Режисерот Мишел Гондри успеа, како волшебник, да покаже многу јасно и на свој начин, како во животот не можете само да го притиснете копчето за бришење, што ќе ги поништи вистинските чувства.

                                Le Fabuleux destin d’Amélie Poulain

Чудесната Судбина На Амели Пулен

Сонувачката Амели наоѓа скривалиште со стари играчки во нејзината бања и доаѓа до идеја да го врати „богатството“ на вистинскиот сопственик. Ова добро дело го менува нејзиниот живот и хероината започнува да се меша во животот на непознати луѓе на сосема неочекуван начин.

                                                      Dirty dancing

Dirty Dancing

Приказна за љубовта, танцувањето, одличното пријателство и повторно … за љубовта.

Оваа романтична приказна за неконвенционалната љубов и истиот вид танц ја пренесува својата магична атмосфера на гледачите, и нема сомнеж дека секоја девојка ќе посака да научи да танцува така откако ќе го погледне филмот.

                                                    Before sunrise

Before Sunrise

Веројатно го знаете чувството на пеперутки во стомакот кога ќе се вљубите. Филмот Пред Зора е токму таков – близок и нежен. Целиот свет на филмски херои и Селин, траеше само еден ден, а сепак вреди да се живее и не можете само да го прескокнете – но за жал! – не е поставено.

Тој сон на секој човек се појави на големото платно благодарение на Ричард Линклејтер. И нека секој во животот има еден таков ден.

                                                P.S. I love you

PS I LOVE YOU

П.С Те сакам не е само уште една срцепарателна приказна. Ова е паметен и добар филм што зборува со гледачот на јазик што го разбира, но за теми што ги примаме само со срце. Гледаме колку е кревко она што вчера ни изгледаше неуништливо и вечно. И, на таа љубов не и требаат многу убави зборови … Потребни се само два.

                                                 Love actually

Love actually

Љубовта е насекаде околу нас. Таа е навистина насекаде – тоа се зборовите што го започнуваат овој филм. Изгледа дека можете да го гледате сто пати, за да не ви здосади.

Писател вљубен во својата домаќинка, стара рок-starвезда, британски премиер, вдовец, порно актери – сите херои на овој филм се сведоци на нешто исклучително важно – љубов во многу форми.

                                                 Legends of the fall

Legends of the fall

Ова е еден од оние филмови што не завршуваат со последната сцена, но остануваат со нас засекогаш.

Целиот филм беше снимен толку добро и сите актери, без исклучок, навистина ги одиграа своите улоги извонредно, што дури и кога однапред ги знаеме сите дијалози и го гледаме дваесетти или сто дваесетти пат, сепак го доживуваме истото како кога првпат го гледавме.

                                                  Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

Одлична филмска адаптација на одлично дело на Вилијам Шекспир. Совршениот Ромео буквално слезе од страниците на книгата, држејќи ја раката на неговата сакана млада убавица Јулија. Верона е полна со раскош и сонце во филмот, сè е истовремено ново и старо, како и чувствата на љубовниците, кои копнеат едни за други. И, се разбира, музика … Волшебната музика на Нина Ротиа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!