ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 Причини Зошто Децата Треба Да Знаат Кој Е Робин Худ

Робин Худ е херој од англиските средновековни народни приказни. Бунтовник и одметник во шумата Шервуд, кој зема пари од своите непријатели и им ги дава на сиромашните, или им ги враќа – ако претходно им биле одземени под некој изговор.

Тој е легенда и херој на англискиот народ, но и омилен лик ширум светот, благодарение на бројните филмови снимени за него. Секако, и заради книгата во која се собрани неговите авантури во друштво на Малиот Johnон и Така, и вечната борба со шерифот од Нотингем .

Еве 10 причини зошто малите деца треба да знаат кој бил Робин Худ:

Разликата помеѓу доброто и злото

Приказната за Робин Худ, најпознатиот одметник во светот од шумата Шервуд, е стара 600 години, постојат стотици верзии. Денешното, како што го знаеме, е мешавина од неколку средновековни, но сепак е подеднакво фасцинантна. Откако ќе ја прочитаат, децата ќе ја паметат и ќе ја сакаат целиот свој живот, бидејќи тоа е приказна за вечната борба меѓу доброто и злото, во која доброто победува.

Самодоверба

Постојат многу непријатни ситуации во кои децата се чувствуваат потиснати и молчат. Робин е борбен не само во воинска смисла на зборот. Тој се бори правдата да биде еднаква за сите. Тој се бори против крадци, измамници, силни кои би сакале да совладаат … Робин ќе внесе сила во слабите…

Физичката сила не е сè

Робин не ги победува своите противници само со лак и стрела, или со тупаници. Тој е вербално супериорен. Убива повеќе со зборови, што е многу поголема вештина и многу потешко е да се совлада.

Спортски дух

Во сите верзии, Робин е претставен како висок и силен дечко, ненадминат стрелец. Во многу ситуации, тој ја користи својата вештина и го импресионира својот противник. Тој обожава натпревари и нема пречки што ќе го одвратат да учествува на нив.

Големо дабово дрво во шумата Шервуд за кое се веруваше дека е засолниште за Робин Худ и неговата компанија

Не е сè како што изгледа

Ако едноставно го погледневме ликот на Робин Худ, ќе беше вака: тој е одметник кој краде дури и во вечно бегство од шерифот. Меѓутоа, во неговиот свет, системот на вредности е слабо поставен. Тој е одметник затоа што бега од неправда, тој не е вистински крадец, но го враќа украденото, а шерифот е претставник на лош закон кој не е ист за секого. Улогите се малку обратни …

Помогнете им на другите кои имаат потреба

Кога луѓето на шерифот го фатиле пријателот на Робин Малиот Johnон, Робин веднаш побрзал да го спаси. Тој започна борба со супериорен непријател, не сакајќи да го изгуби својот најдобар и најхрабар пријател, без трошка мисла.

Имагинација

Научно е докажано дека со читањето имагинацијата е најдобро активирана. А, приказната за Робин е таква авантура што ќе биде подеднакво возбудлива и за момчињата и за девојчињата да ги следат забавните настани. Девојките сакаат храбри херои, а момчињата веднаш замислуваат дека се како нив.

Запознајте ги вашите суперхерои

Додека играат, децата се соживуваат со нивните омилени цртани ликови и со задоволство ги имитираат. Зборуваат како нив, се облекуваат како нив, решаваат проблеми како нив … Знаете, и вие самите сте го правеле истото. Кажете им на децата за тоа, споделете ја вашата имагинација со нив, играјте заедно. Запознајте ги со нивниот суперхерој во зелен костум од Шервуд Форест кој немаше суперсили, но подеднакво успешно се бореше и против неправдата.

Богат речник

Правилата за граматика и правопис се совладуваат со читање. Читајќи книги од различен жанр, учиме зборови што не ги користиме во секојдневниот говор.Писателот Finон Финмор и Олга Пешиќ, кои многу добро го преведоа, се погрижија за вистинскиот пример за добар стил на јазик и уште подобар извор на нови зборови во овој случај.

Образование

Секое дете треба да ја прочита книга за Робин Худ. Да знае дека тој е лик од англиската литература, лик кој создаде многу дела: балади, претстави, романи, серии, цртани филмови, филмови, стрипови …

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!