ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 Причини Зошто Треба Да Јадете Авокадо

Мекото и сочно авокадо сега е ценето низ целиот свет поради неговите неверојатно корисни состојки. Промага во губење на тежината и го контролира нивото на холестерол во крвта. Ова егзотично овошје го регулира крвниот притисок, го подобрува видот и го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести. Се користи како афродизијак во Мексико, но тоа не се сите придобивки на ова овошје.

Авокадото е едно од најздравите плодови на нашата планета, па не е ни чудо што нутриционистите често го препорачуваат, нарекувајќи го супер овошје. На крајот на краиштата, едно овошје од авокадо содржи скоро 20 витамини и минерали. Тоа се витамини А, Б, Ц и Е, но исто така и влакна и минерали како калиум, калциум и други.

Еве 10 причини зошто авокадото треба да биде присутно во вашата исхрана

Губење на тежина

Авокадото е одличен начин за слабеење. Нека не ве лаже неговата содржина на маснотии бидејќи тие му даваат на вашето тело само добри, здрави масти. Тие го забрзуваат метаболизмот и помагаат да изгубите вишок килограми.

Според бројни студии, консумирањето половина од едно авокадо на ден ги потиснува штрајковите со глад до 5 часа по оброкот.

Регулирање на крвниот притисок

Со тоа што авокадото е полно со калциум, тоа му овозможува да го доведе крвниот притисок во совршена рамнотежа. Калциумот е нормално одговорен за елиминирање на вишокот на натриум од телото.

Ова е причината зошто авокадото може да ги исчисти вашите крвни садови и идеално да го балансира крвниот притисок.

Го подобрува видот

Авокадото е полно со два вида на есенцијални каротеноиди: лутеин и зеаксантин. Овие две супстанции драстично го подобруваат видот кај луѓето кои редовно консумираат авокадо. Исто така, треба да знаете дека авокадото има најголем процент на овие супстанции од целата храна од природата.

Го контролира нивото на холестерол

Како што веќе споменавме, авокадото е полно со здрави масти кои служат за регулирање на нивото на холестерол во организмот. Според бројни студии, авокадото е одлично за намалување на лошиот, или ЛДЛ холестерол.

авокадо 1

Превенција од дијабетес

Друга голема придобивка од конзумирање на едно авокадо на ден е тоа што ве штити од дијабетес. Истражувачите потврдија преку бројни студии дека едно авокадо на ден совршено ги балансира инсулинот и шеќерот во крвта.

Во случај да не сте знаеле досега, авокадото ја практикува својата магија и на бремени жени. Бидејќи авокадото е полно со витамини Б6 и Ц, фолати и калиум, авокадото ги храни фетусот и мајката истовремено.

Друга голема предност на земањето авокадо за време на бременоста е неговата способност да ја потисне утринската мачнина.

Зајакнување на коските

Како резултат на богатата содржина на витамин К, авокадото може да ја згусне структурата на коските и да ја спречи нивната кршливост. Покрај тоа, авокадото е полно со витамин Д и калциум, кои се клучни за правилен развој на коските и еластичност.

салата со авокадо

Исхрана на телото

Кога чувствувате дека вашата диета не оди како што треба, обидете се да јадете авокадо. Збогатено со минерали и витамини кои го одржуваат организмот задоволен и здрав, потребна е само една порција авокадо за да се добие посакуваното ниво на хранливи материи. Да бидеме специфични, авокадото ќе ви ја обезбеди следнава вредност дневно: 39% витамин К, 21% калиум, 25% витамин Ц и 30% фолати.

намаз од авокадо

Градење на хранливи материи во телото

За разлика од другите намирници, авокадото не само што обезбедува многу хранливи состојки, туку исто така му помага на телото правилно да ги апсорбира и чува.

Дигестивниот систем

Понекогаш, нашиот дигестивен систем може да “испрати” важни хранливи материи, поради неправилна апсорпција. Ова е местото каде авокадото ефикасно помага во зачувување на овие хранливи материи. Како резултат, вашето тело ќе има повеќе хранливи материи за употреба кога е потребно, како што се алфа и бета каротен, лутеин и ликопен.

Конзумирање на здрави масти

Здравите масти се клучни доколку сакате да одржите совршена синергија на телото и умот. Авокадото е една од храната богата со здрави масти, кои главно помагаат во спречување на кардиоваскуларни проблеми, мозочен удар и покачени нивоа на ЛДЛ холестерол.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!