ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

11 причини зошто да запалите темјан и жалфија во домот

11 причини зошто да запалите темјан и жалфија во домот.

11 корисни причини да се користи темјан и жалфија во дом – нема болести и лоша енергија во домот!

Употребата на темјан и жалфија за енергетско чистење дома е антички духовен ритуал. Оваа практика започна во многу индиски нации и сега е широко распространета низ целиот свет.

Еве зошто треба да запалите малку жалфија и темјан дома :

1. Ефект на чистење

Најчесто користените видови ѓалфија (на пр. бела жалфија) имаат антимикробни својства. Покрај тоа што помагаат во отстранувањето на бактериите, вирусите и габите од просториите, тие се познати и по нивната способност да одбиваат инсекти.

2. Може да помогне во ублажување на некои симптоми

Иако сè уште не е научно докажано, постојат предвидувања дека жалфијата ослободува негативни јони кои помагаат во неутрализирање на позитивните јони. Заеднички позитивни јони се алергени како на пр. дома првут, прашина и мувла.

Во овој случај, чадот од темјан и жалфија може да биде корисен за астматичарите и оние кои страдаат од алергии, бронхитис и други респираторни проблеми. Но, вдишувањето чад од темјан може да ги влоши овие проблеми – затоа почекајте чадот да се распрсне пред повторно да влезете во просторијата.

3. Може да се користи како духовно средство

Жалфијата и темјанот отсекогаш биле корисни за поврзување со духовниот свет или за подобрување на интуицијата. Исцелителите во традиционалните култури го користеле за да постигнат душевна состојба или да ги решат духовните дилеми.

Некои видови жалфија, вклучително и бел зимзелен, содржат соединение наречено тујон. Истражувањата покажуваат дека таа е малку психоактивна. Може да се користи и во духовни ритуали за подобрување на интуицијата.

4. Може да помогне во чистење на негативната енергија

Темјан се користи и како ритуално средство за чистење на просторот од негативност, како што е чистење од минати трауми, лоши искуства или негативна енергија.

Темјан од жалфија  може да ви помогне да воспоставите позитивна средина за време на медитација или други ритуали. Кога ќе одвоите време за себе, фокусирајте се на себе и одлучете да се ослободите од негативните мисли, тоа може да ви помогне да ја одредите целта и да го промените начинот на размислување.

5. Може да исчисти одредени предмети

Темјан и жалфијата создаваат миризлив чад што помага да се исчистат предметите. Ова може да биде корисно за работи што сте ги купиле, подароци или користени предмети. Ако некоја негативна енергија ве поврзе со нов или непознат предмет, чадот од темјан и жалфијаможе да ви помогне да се помирите.

6. Може да ви помогне да го подобрите расположението

Традицијата вели дека чадот од темјан може да го подигне расположението и да ја отфрли негативноста. Студија од 2014 година го документираше белиот зимбар како важен традиционален лек за лекување на анксиозност, депресија и нарушувања на расположението во некои култури.

7. Може да помогне во ослободување од стресот

Ако темјанот може да ви го подигне расположението, неговата употреба може да биде и добар сојузник во борбата против стресот. Студија на Универзитетот во Мисисипи од 2016 година објави дека бел зимбар  е богат со соединенија кои активираат одредени рецептори во мозокот. Овие рецептори се одговорни за подигнување на нивото на расположение, намалување на стресот, па дури и за ублажување на болката.

8. Може да го подобри квалитетот на спиењето

Некои истражувања покажуваат дека жалфијата содржи соединенија кои можат да ја ублажат несоницата – класичен темјан се користи за такви цели.

9. Може да ја подобри меморијата

Корисните ефекти на жалфијата се протегаат во областа на меморијата – може да ја подобри меморијата и можноста за фокусирање. Во прегледот на истражувањето во 2016 година, Доверлив извор откри дека жалфијата тпомага при когнитивно здравје, како и спречување на деменција и Алцхајмерова болест. Сепак, потребни се повеќе истражувања во оваа област.

10. Може да помогне во зголемување на нивото на енергија

Тие ја отстрануваат лошата енергија од телото, предметите и просторот, што може да помогне да се зголеми новата, посвежа и позитивна енергија.

11. Може да создаде заживувачки мирис

За некои, ова е можеби најдобрата карактеристика: жалфијата има прекрасен мирис со чиста и едноставна арома. Одлично работи и како освежувач на воздухот – без вештачки хемикалии.

Практиката на чистење со темјан и жалфија е прилично едноставна и не бара многу алатки.

Ти треба:

– жалфија и темјан

– Некои препорачуваат керамички или глинен сад или контејнер кој задржува пепел и отпад

– шибица

– пенкало или вентилатор за дување (по избор)

Пред ритуалот:

Добро е да се одреди целта пред да се користи темјан. Отстранете ги животните и луѓето од собата и оставете барем еден прозорец во просторијата отворен поради чад од темјан.

По ритуалот

Бидете сигурни дека темјанот повеќе не гори. Ако крајот на темјан е сè уште светло, тријте го на садот додека не се изгасне. Конечно, чувајте го темјан на безбедно и суво место, далеку од сонцето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!