ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

11 вкоренети правила за родителство што треба да ги заборавите

11 вкоренети правила за родителство што треба да ги заборавите.

Родителите, како по правило, не сакаат да го уништат своето дете. Сепак, многумина на крајот успеваат да го сторат тоа (со најдобри намери). Дали сте на вистинскиот пат кон целосно несвесно уништување на вашето дете, ќе ви ги откријат овие 11 правила за успешно уништување на мало суштество. Бидете сигурни дека никогаш, но никогаш навистина да не се држите до нив.

1. Ги карате ги кога нешто ќе тргне наопаку. На тој начин, тие сигурно ќе станат лажговци, со цел да го избегнат вашиот гнев!

2. Ги понижувате пред другите, така што тие ќе веруваат дека сите во светот треба да знаат колку се лоши. Им ја уништувате нивната самодоверба.

3. Избирате наместо тоа, донесувате  одлуки за нив (од играчките што ќе ги купат, облеката, пријателите), така што тие никогаш нема да научат да донесуваат одлуки.

4. Ги решавате  нивните проблеми и тие ќе станат кукавици кои не смеат да се занимаваат со проблеми.

5. Ги споредувате со другите и тие ќе станат љубоморни и завидливи.

6. Од мува правите слон и никогаш повеќе нема да ви веруваат.

7. Протресете ги сопствените фрустрации од нив и тие ќе веруваат дека тие се најголемите виновници за сите ваши неуспеси.

8. Не држете ги ветувањата и децата ќе научат дека зборовите немаат тежина.

9. Потценувајте ги нивните интереси и сè што сакаат, па сигурно ќе ги убедите дека сите нивни избори се погрешни и лоши.

10. Ги учите да ги потиснуваат своите чувства. На тој начин, тие ќе станат нервозни и невротични.

11. Се сомневате во нивните способности. Тоа ќе ги следи до крајот на животот.

Сега кога го научивте сето тоа, заборавете на сите 11 правила и опсипувајте  го вашето дете со неизмерна и безусловна љубов. Само на овој начин тоа ќе прерасне во среќен и здрав човек!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!