ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

13 Модни Совети Кои Можат Да Ви Помогнат во Секоја Ситуација

Се прашувате како да се облечете соодветно за сите прилики, да не бидете аутсајдер, а сепак пристојно да привлечете внимание, како да комбинирате бои и модели и со што да комбинирате накит? Тогаш е време да ги научите основите на правилата за стил, да се збогувате со модните грешки и секогаш да бидете подготвени за секоја пригода.

Избегнувајте впечатливи детали

Комбинацијата на модни детали и впечатлива облека може да создаде сосема спротивен ефект од посакуваниот и да создаде целосен впечаток на претерување. Изберете облека внимателно, намалете ја разноврсноста при избор на накит и детали, особено оние што се впечатливи.

Изберете го вистинскиот материјал

Двете најважни карактеристики што мора да ги земете предвид при изборот на материјал се тежината и подвижноста. Ако материјалот е премногу тврд, тој нема да ги следи правилно линиите на телото и да „лепи“ правилно, а ако е премногу тенок, ќе ја нагласи секоја издаденост, дури и оние што сакате да ги сокриете. Волната, мешавина од микрофибер волна, памук или памук измешан со свила се секогаш добар избор.

Грижете се за пропорциите

Некои парчиња облека можат добро да ви одговараат, но ако не ги комбинирате добро со други парчиња, крајниот резултат ќе биде незадоволителен. Изберете стајлинзи што се комбинација од кратка облека над долги или долги парчиња облека од пократки. Изберете помеѓу кратка јакна во комбинација со фустан до колена, подолга јакна / палто со слаби панталони или блуза со пократко здолниште со молив.

Не занемарувајте ја моќта на дизајнот

Кога станува збор за дизајнот, размислете за формата и големината на облеката. Дезените во бои како црвена и розова привлекуваат помалку внимание, а потемна ткаенина во позадина ќе ве направи потенок.

Самоувереноста е клучна

Некои од најатрактивните луѓе не се секогаш облечени на најнова мода, па затоа често може да се видат во едноставни, „домашни“ изданија, но и тогаш зрачат со самодоверба што ги тера сите да ги забележат. Исто како што можете да видите колку се чувствувате пријатно и привлечно во облеката што ви се допаѓа, тоа се забележува и кога се чувствувате непривлечно во облеката.

Пронајдете ја вистинската нијанса на боја

Секој може да носи бои, но важно е да ја пронајдете нијансата што најмногу ви одговара. Нијансите што ќе ви одговараат зависат од бојата на очите, косата и тонот на кожата. Сепак, комбинацијата на бои не треба да се претерува. Препорачливо е да комбинирате максимум три различни бои во еден стајлинг, а сè што е над тоа ќе има спротивен ефект.

Едноставен стил може да биде многу практичен

Иако понекогаш ќе сакате да посегнете по маица со светки или смешен принт, здолниште со возбудувања или некое сјајно ѓерданче, запомнете дека едноставниот стил има голема моќ на трансформација. Модните комбинации на едноставни линии и со минимални детали лесно се трансформираат од дневно на вечерно обликување. Тесните фармерки и женскиот топ во комбинација со рамни чевли се одлични во текот на денот, а кога ќе облечете високи потпетици, тие ќе станат идеална комбинацина за навечер.

Фаталната моќ на очилата за сонце

Кога станува збор за избор на очила за сонце, не е важно кој облик сакате да го носите најмногу, бидејќи кој и да изберете, тоа ќе биде брз и ефикасен начин да ја „подигнете“ целата комбинација на облека на повисоко ниво и да изгледате многу модерно.

Ништо не може да компензира за добра фризура

Добро обликуваната фризура што ви одговара е клучна, бидејќи косата е вашиот постојан „моден додаток“. Вистина е дека добрата фризура понекогаш може да чини малку повеќе, но целокупниот изглед што ќе ви го обезбеди е непроценлив.

Изберете облека според возраста

Ако сте во дваесетти или рани триесетти години, тогаш оставете ја вашата гардероба треба да доминира со едноставни и основни парчиња облека, затоа играјте со малку поскапи и впечатливи модни додатоци. Во четириесеттите години најдобро ќе ви одговара облека и поквалитетен материјал, а покрај поевтините парчиња накит, додадете и неколку поскапи, што ќе го воздигне скоро секој стајлинг.

Мали правила за долна облека

Покрај градниците и гаќите што ги носите секој ден, во плакарот се препорачува да имате неколку парчиња долна облека што ќе ги носите под свечени фустани и облека со потесни кроеви. Бесшевната долна облека (ласерски рез) е совршена за фустани и здолништа бидејќи нема да биде истакната, а градниците во боја на кожа со посилни чаши ќе бидат вистински спас за про транспарентните летни маици и блузи направени од потенки материјали.

Комбинирајте ги основните парчиња облека

Едноставна и едноставна маица во комбинација со украсено здолниште или јакна може да изгледа многу ефикасно. При избор на кошули со посилни бои и дезени, проверете дали другите парчиња облека се многу едноставни, намалени и незабележителни, бидејќи во спротивно ризикувате да изгледате како „циркус“.

Правила за фармериките

Најсофистициран начин да носите фармерки на работа е да ги изберете оние потемни бои, и да ги носите со јакни и сако под кои ќе носите нежна блуза, тенок џемпер уз тело или пуловер, со високи потпетици. Светли и шарени фармерки се многу впечатливо парче облека, па доколку се решите за токму таков модел, комбинирајте ги исклучиво со неутрална и едноставна облека.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!