ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

14 правила за одење во црква кои треба да ги знаете

14 правила за одење во црква кои треба да ги знаете.

„Браќа, треба да знаете дека христијанинот што оди во црква има 14 канонски правила на благодат, ако сака Светата црква да биде во негова корист. Ако не ги исполни, оди во храмот на осуда.

1. Првиот канонски услов да се оди во светата црква е да се помирите со сите. Ако мајка или татко оди во црква, нека каже: „Простете ми, деца! Прости ми, сопруго! 

 

2. Друга канонска состојба. Кога одите во црква, земете мал подарок од вашата куќа.

Барем свеќа, барем паричка, чаша вино, што можете да направите? Затоа што преку тој мал подарок што ќе го донесете на црквата, целиот ваш имот е благословен, затоа што вие му го давате како жртва на Бога.

3. Третиот канонски услов. Добро е да се оди во црква рано наутро, за да можете да го фатите велигденското евангелие наутро и Богојавление.

И во исто време, ако одите порано, можете да се поклонувате во мир, нема многу мир во црквата, одите на своето место и така не го нарушувате обожавањето.

4. Четвртиот канонски услов. Мажите секогаш треба да стојат во црквата десно, а жените лево.

И по овој редослед, тие треба да стојат во црквата: стари луѓе на чело, средовечни луѓе зад нив, најмладите зад нив, млади момчиња и девојчиња исто така. Исто така жени. И остави патека меѓу мажи и жени во црквата, за да може кој и да дојде да се поклони и да го однесе подарокот до светиот олтар.

5. Петтиот канонски услов е да не зборувате во црква, бидејќи тоа е голем грев.

Ако има голема потреба да зборувате, зборувајте со шепоти или знаци.

6. Шестата канонска состојба. Ако одите во црква, не излегувајте додека не заврши службата.

Само, не дај Боже, ако сте болни или ако се повредите. Но, во спротивно, не излегувајте, бидејќи ако излезете пред крајот на Литургијата, вие сте како Јуда, кој излезе од Тајната вечера, каде што беа на маса Спасителот и апостолите, и тој отиде и го продаде Христа . Така учи Свети Павле. Јован Златоуст.

7. Седмиот канонски услов за оние кои одат во црква. Кога обожавате свети икони, не бакнувајте ги Светите во лице, бидејќи тоа е грев.

Не е дозволено. Ако Свети е насликан во стоечка положба, вие ги бакнувате неговите нозе; ако е насликана до половината, го бакнувате долниот дел од иконата.

8. Осмата канонска состојба. Знајте дека откако свештеникот ќе изрече благослов за почетокот на Светата Литургија, никој не смее да се поклони во црквата или сè уште да носи подароци на олтарот, бидејќи тоа е голем грев.

Кога ќе слушнете како свештеникот вели: „Благословено е Царството на Отецот и Синот и Светиот Дух, сега и во вечни векови“ – готово е! Оттогаш, секој стои мирно на своето место, повеќе не оди на богослужба. Дури и ако сте дошле во црква со подарок, свеќа и просфора, на крај ќе ги предадете.

Бидејќи од тој час, свештеникот влегува во светата Литургија и нема повеќе време да го земе подарокот. Затоа што ако одите, а тој престане да литургира, му остануваат многу молитви и има грев. Значи, подароците се предаваат во црквата до благослов на Светата литургија.
Оттогаш, веќе не смеете да славите, затоа што ги вознемирувате оние што сакаат да ја слушаат Светата литургија.

9. Деветта канонска состојба. Христијаните треба да клекнат кога се осветуваат пречистите дарови, кога пеат: „Ние ти пееме, те благословуваме…!“.

Другите, исто така, клекнуваат на Евангелието. Не е грешка. На Достојниот и на нашиот Татко, тогаш клекнете на колена. И откако нашиот Татко ќе се раздели, се исполнува целиот мир. Ова беше сторено и порано. Сега тоа е заборавено во некои цркви. (Ова е обичај на Романската црква, изд.) Оние
што имаат ослободување и сакаат да учествуваат во Чистите мистерии, треба да побараат прошка од сите, од најстарите до најмладите. Ако се мажи, од чело одат кај најстарите луѓе. И од кого имаа некаква тага, не дај Боже, нека побараат прошка: „Прости ми, брат! Простете му на моето семејство, или на соседите! “

10. Десетта канонска состојба. Откако ќе ги добиете Чистите Тајни на Исус Христос, одете до ѓаконската врата, за да ви дадат нафора и чаша вино.

Потоа одете на хорот или нартексот за да ја прочитате молитвата на благодарност по Светата Причест.

Треба да знаете дека никој не смее да се причестува ако не ги прочитал молитвите за причест. Потоа – благодарен.

Кој се причестувал, не смее повеќе да ја бакнува раката на свештеникот. Додека не јадете, повеќе не смеете да ги бакнувате светите икони, ништо; затоа што тогаш го примивте Христа. После јадење можете да ја бакнете раката и светите икони.

Оние кои се во брак и сакаат да учествуваат во Чистите тајни, треба да го одржуваат семејството чисто најмалку три дена; и откако се причестија да ја одржуваат најмалку два дена. И во постот, треба да се живее во чистота на сите денови.

11. Единаесетта канонска состојба. Тој што дошол во црква од семејство се нарекува апостол на семејството.

Тој треба да го вложи светиот напор за целото домаќинство.
Домаќините не смеат, не дај Боже, да јадат нешто во недела и празници се додека не дојде оној од светата црква да им донесе света храна, да земат света храна наместо Чистите мистерии. Бидејќи на грчки јазик, светата нафора се нарекува антидорон, односно – наместо подароци, ги заменува Чистите тајни за оние кои не можат да се причестат.

Во недела и празници, за време на светата Литургија, не е дозволено да се подготвува храна, бидејќи тоа е голем грев. Подгответе оброк од сабота навечер и ставете го некаде ладно, затоа што сега имате фрижидери, а го загревате кога ќе дојдете од црква. Во случај на итна потреба, по напуштањето на Светата Литургија, дозволено е да подготвите оброк. Но, за време на светата литургија, кога свештеникот го врзува небото со земјата и вади честички за милиони души, не лажете за подготовка на храна, бидејќи тоа е голем грев!

Така беше и со нашите предци. Прашајте ги старите, бидејќи така биле порано! Не се подготвуваше храна во неделите. Тоа е голем грев. Не смеете да палите оган и да подготвувате храна кога свештеник служи Божествена литургија за толку милиони христијани, каде што посредува во прошка за толку многу души, и за оние од пеколот, и за оние од рајот, и за оние од земјата.

12. Дванаесетта канонска состојба. Кој беше во Светата црква, кога свештеникот рече: „Ајде да излеземе во мир! Во името на Господ “и направи отказ, односно крај на Светата Литургија, тој направи три поклони среде црквата и си оди дома.

Од црквата нека не застанува пред неговата врата. Како ѓаволот не го однел од црквата во таверна или танц, затоа што тогаш му е тешко. Започна со Бога и завршува со ѓаволот. Затоа што така прави непријателот.

Значи, одете дома од вратата на црквата!

13. Тринаесетта канонска состојба. Кога одите дома, прочитајте ја молитвата кај Светите икони

Кога сите ќе седнат на трпезата, ќе им кажете што останува во вашата глава од црквата: „Ете, таму беше овој и оној Апостол, ова и тоа евангелие; свештеникот држеше беседа тука и таму;  беше толку убаво! “, така што оние што од благословени причини не можеа да одат во црква, можеа да слушнат.

14. Четиринаесетта канонска состојба. Откако ќе јадете, одморете се два часа.

Потоа, во недела и празници, треба да одите во посета на болни и сиромашни.
Ако познавате болен старец или болна жена или дете, или некој што лежи во кревет многу години, одете и посетете го, бидејќи слушнете што рече Христос на Судниот ден: Бев болен, а вие не посетете ме .

Накратко, ова се 14 правила на добротворни цели за христијаните кои одат во Светата црква во недела и празници “.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!