ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

15 сигнали дека здравјето ни е загрозено: Вака телото не предупредува дека нешто не е во ред

15 сигнали дека здравјето ни е загрозено: Вака телото не предупредува дека нешто не е во ред.

Здравјето се влошува со текот на годините, а телото ни испраќа предупредувачки сигнали кога нешто не е во ред. Проблемот е што повеќето луѓе ги игнорираат овие сигнали.

Еве ги 15 -те најчести предупредувачки знаци:

Постојана кашлица

Постојаната кашлица која трае повеќе од 2 месеци, и без очигледна причина (како што се алергии, настинки или астма), е сигнал дека работите не одат добро со белите дробови. Ако кашлицата е придружена со засипнатост, тоа може да биде симптом на рак на гркланот или грлото. Одете на прегледи барем еднаш годишно, совет од докторот.

Постојано се чувствувате слабо и многу често имате настинка

Секој човек е нападнат од бактерии и вируси секој ден, но имунолошкиот систем на здрава личност може да се бори против патогените организми. Ако сте тип на личност која веднаш се разболува во контакт со пријател кој има настинка, тогаш вашиот имунолошки систем не функционира правилно.

Ненадејни изливи на гнев

Повеќе од половина од луѓето кои страдаат од тешка депресија доживуваат ненадејни изливи на гнев. Ако сте забележале дека сте долго време се нервирате поради малите нешта, можеби е време да побарате помош. Депресијата во својата напредна форма брзо се развива во опсесивно-компулсивно пореметување.

Промена на ракописот

Паркинсоновата болест е придружена со исчезнување на нервните клетки во мозокот. Првите симптоми обично се тешко забележливи, па затоа обично доцнат со почетокот на третманот. Сепак, студиите успеаја да докажат постоење врска помеѓу промените во ракописот на една личност и оваа болест.

Нашиот мозок полека престанува да произведува хемикалија допамин, што ги сигнализира екстремитетите да се движат. Ова, пак, предизвикува развој на вкочанетост на мускулите на раката, што влијае на ракописот. Други важни симптоми на оваа болест се појавата на неверојатно живописни соништа и губење на мирис.

Неправилна функција на дебелото црево

Пречесто одење во тоалет може да покаже дека лицето има проблеми со мочниот меур. Честа дијареа или запек укажуваат на заболување на дебелото црево. Се разбира, и двата овие индикатори можат да бидат предизвикани од различни надворешни причини, меѓутоа, ако не се чувствувате добро повеќе од една недела, тогаш не ја одложувајте посетата на лекар.

Осип на кожата и чешање

Болните осипи на лицето, лактите, колената и скалпот изгледаат како егзема, но всушност можат да бидат многу посериозен проблем. Овие симптоми може да бидат предизвикани од автоимуна болест наречена целијачна болест.

Нашата кожа е нашиот најголем орган, затоа не ги игнорирајте моментите кога вашето тело сака да ви каже нешто.

Проблеми со забите

Киселините што доаѓаат од хранопроводот полека ја јадат глеѓта на задниот дел од забите. Ако забите станаа чувствителни, тоа може да биде знак за рефлукс на киселина, прилично сложена и непријатна болест. Ако не се лекува, не само што ќе доведе до расипување на забите, туку и ќе го зголеми ризикот од развој на рак на хранопроводот.

Губење на тежина

Ако сте изгубиле пет килограми за краток временски период без вежбање или диета, задолжително консултирајте се со доктор. Ова е еден од знаците за развој на рак на хранопроводот, панкреасот или белите дробови.

Вашите усни често пукаат, особено на краевите

Често испуканите усни можат да покажат дека вашето тело има недостаток на витамин Б, особено Б12, што ве става под ризик од развој на анемија.

Постојано сте загрижени

Можеби мислите дека грижата е само во нашата глава, и навистина е. Грижата ја започнува својата деструктивна работа како чувство во вашиот ум, кое постепено се шири на физиологијата на вашето тело, правејќи ве склони кон срцеви заболувања.

Сепак, честопати состојбата на вознемиреност не е причина за болеста, туку нивната последица. На пример, нерамнотежа на половите хормони, надбубрежен тумор, хипертироидизам, итн.

Во овој случај, проверете ја целосната состојба на организмот.

‘Рчите

Во многу случаи, ‘рчењето е единствениот ран знак на апнеја при спиење, нарушување што се карактеризира со опструкција на дишните патишта што лесно го зголемува ризикот од пулмонална хипертензија, а подоцна и срцева слабост.

Урината е темно жолта

Кога телото е хидрирано, урината е речиси целосно чиста, инаку станува темно жолта. Осигурајте се дека пиете доволно течности во текот на денот.

Чувствувате постојан замор

Заморот може да биде предизвикан од дефект на тироидната жлезда или надбубрежната жлезда. Понекогаш хроничниот замор е единствениот симптом дека вашиот нервен систем е напнат и дека сте под постојан стрес. Затоа, заморот не треба да се занемари. Обрнете внимание на тоа и можете да си го спасите животот.

Маснотиите се таложат на стомакот

Прекумерната тежина е веќе знак дека некое лице има здравствени проблеми, и ако маснотиите се акумулираат на стомакот, имате поголем ризик од срцеви заболувања.

Лошо спиете

За време на спиењето, хормонот на стрес кортизол во телото се намалува, што му овозможува на нашето тело да се релаксира. Кога страдате од несоница, нивото на кортизол се зголемува ноќе, а тоа се должи на фактот дека постојат неколку стресни реакции во вашето тело.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!