ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

20 мудри мисли на Лав Толстој

За време на неговиот живот, Толстој сподели со своите колеги, пријатели, но и со обичниот свет, мноштво мудрости, кои сепак може да бидат наша ѕвезда-водилка.

Лав Николаевич Толстој бил руски писател и еден од најголемите романсиери во светот.

Неговите најпознати дела „Ана Каренина“ и „Војна и мир“ се сметаат за најголеми романи на реализмот.

Ние ви ги донесуваме мудрите мисли на великаните на руската литература.

-Ретко ќе се покаете за она што молчевте, и многу често ќе се покаете за она што го кажавте, па дури и почесто би се каеле ако ги знаете сите последици од вашите зборови.

-Мозокот на невработен човек е омиленото живеалиште на ѓаволот.

-Разумот не ме научи на ништо; сè што знам ми даде, го откри моето срце.

-Секој мисли како да го промени светот, и никој не мисли како да се промени себеси.

-Колку помалку луѓе знаат за туѓите лоши дела, тие се построги кон самите себе.

-Тешко е да се познава Бог, но тоа не значи дека Тој не постои, но тоа е знак на Неговото величество и на нашата слабост.

-Цени ги добрите мисли од твоите и другите кога ги знаеш. Ништо нема да ви помогне толку многу како добрите мисли за да ја остварите вистинската задача во вашиот живот.

-Скријте туѓ грев, и Бог ќе ви прости на двајцата.

-Никогаш не слушајте ги оние што зборуваат лошо за другите, а за вас добро.

-Зборувајте само за она што ви е јасно, инаку молчете.

-Да се ​​греши е човечко дело, да се оправдаат гревовите е ѓаволско дело.

-Без физичка работа нема здраво тело или здрави мисли во главата.

-Задоволствата на богатите ги создаваат солзите на сиромашните.

-Сите среќни семејства личат едни на други, секое несреќно семејство е несреќно на свој начин.

-Повеќето мажи бараат од своите жени доблести на кои тие самите не се придржуваат.

-Постојат само два извори на човечки пороци: мрзеливост и суеверие, и има само двајца добродетели: работа и ум.

-Свртете го јазикот седум пати пред да започнете да зборувате.

-Двајцата најмоќни воини се трпеливоста и времето.

-Срамежниот пријател е пострашен од непријател, затоа што се плашите од непријателот и имате доверба во пријател.

-Совеста е гласот на душата.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!