ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 големи љубови може да имаме во животот: Еве која љубов е најсреќна

Постојат три големи љубови во животот, и секоја од нив има многу специфична улога, тврдат психолозите.

Експертите тврдат дека секоја личност се вљубува барем двапати во животот се додека не го најде идеалниот партнер. Постојат три големи љубови во животот, и секоја од нив има многу специфична улога, тврдат психолозите. Во првата љубов гледаме на сè преку розови очила. Друга љубов е драма од која излегуваме со скршено срце.

Пронајдете љубов на училиште, и останете го целиот живот со неа? За некои тоа може да биде убава романтична приказна, а за некои дури и дефиниција за вистинска љубов. Првите двајца служат, накратко, да видат што не е љубов. Може да се каже и – да не ослободи од илузијата.

Постојат три големи љубови:

Идеализирана љубов

Кога некого сакаме за прв пат, тоа одговара на шаблонот, нашата (социјално условена) идеална слика за љубов и партнерство.

Очекуваме страст и хармонија, романса и заштита, авантура и доверба од „вистинската“ врска. Имаме специфични барања од нас самите и нашите партнери и ќе сториме се што можеме за да ги исполниме.

Сепак, ние тајно ја чувствуваме разликата помеѓу нашите соништа за совршена љубов и она што е навистина можно во реалноста. Затоа, никогаш не можеме да се опуштиме и мислењето на другите е многу важно за нас. Ако родителите или познаниците кажат нешто лошо, ќе започнеме да се сомневаме во врска.

Ако врската раскине, ќе имаме двојно збогување во исто време: од нашата прва голема љубов и од еден идеал. И покрај тоа, повеќето луѓе се сеќаваат на нивната прва љубов. Имено, барем некое време живеевме во нашиот сон.

Драматична љубов

На друга голема љубов и приоѓаме поинаку: знаеме дека ништо не е совршено во врската – но ние сме решени да ја направиме што е можно посовршено.

Честопати кога другата љубовта е полна со страст, но исто така и болка, и полна со драма. Во зависност од тоа каква личност ќе сретнат во врска, тие страдаат, или ментално, или летаат пеперутки. Во овој случај, повредени сме од грижата за советите на другите и го слушаме само нашиот внатрешен глас – иако откриваме дека не е секогаш сезнаен. Сепак, токму тогаш и поради тоа подготвени сме за љубов број три!

Зрела љубов

Типично е да се појави третата голема љубов кога најмалку очекуваме – и со некој што никогаш не би очекувале! Откако во првата и втората  научивме дека нема принц од соништата, ниту можеме да претвориме некого во принц, веќе не сме толку вознемирени да бараме (за некој конкретен).

Често по драмата на вториот обид, ние веќе не веруваме толку многу во љубовта. Сепак, токму тоа е она што нè прави отворени кон реалното. За личност која ни покажува дека не мора да биде совршен за да биде вистинскиот. Што прави да се чувствуваме добро, прави да се чувствуваме добро и среќно. Таквата љубов обично ги преживува сите проблеми и напади, со неа ќе преживееме тешки времиња и можеме целосно да се предадеме на доброто.

Дали има кратенка?

Фактот дека треба да се збогуваме со идеалот за да бидеме среќни, важи во многу области од животот – и не само во љубовта! Но, и покрај тоа, се поставува прашањето: Дали секогаш тоа треба да се случи со болно искуство? Можеме ли да сториме нешто за да ја задржиме првата љубов до крајот на животот?

Па, ајде да го поставиме овој начин: сигурно е дека ќе учиме од искуството и емоционалните искуства поинтензивно и повпечатливо од различните мудрости или генијални мисли. Но, што се однесува до овие три обиди за љубовта – кој вели дека тие се исклучиво три различни партнери?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!