ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три идеи за совршено место за одмор во домот

Три идеи за совршено место за одмор во домот.

Нашиот дом е нашата оаза на мирот, а секоја жена заслужува да се гушне на софата по напорниот и стресен ден и да се опушти со омилената книга или омилената серија.

Нема сомнение дека троседот во нашата дневна соба или креветот во спалната соба се верно место за одмор и бегство од секојдневните обврски. Но, што е со посебно катче за одмор во вашиот стан?

Ако некогаш сте се запрашале како би можеле еден агол од вашата спална или дневна соба да претворите во совршено катче за одмор, продолжете со читање на текстот бидејќи во следните редови ќе ви откриеме три идеи за катче, за одмор од соништата.

1. Домашна библиотека — идеална за сите љубители на читањето

Ако сте страствен љубител на литературата, оваа идеја сигурно ќе ви се допадне. Сите ние им се восхитуваме на оние раскошни домашни библиотеки што ги гледаме во филмовите, а кои зафаќаат една цела соба во куќата, со полици низ нејзините ѕидови. Замислете дека имате и своја домашна библиотека, само малку помала.

Ова не е толку комплицирано како што на прв поглед се чини. Сè што ви е потребно е полица за книги, удобна фотелја и столчиња на кои ќе ги кренете нозете. Веројатно веќе имате фотелја, а табуретките денес ви се достапни на секој чекор. На интернет можете веднаш да најдете соодветни табуретки што ќе се вклопат во вашиот ентериер.

biblioteka-vo-domot

Првото нешто што треба да го направите е да го одредите аголот од вашиот дом кој ќе биде идеален за вашата домашна библиотека. Тоа може да биде катче во дневната, но и во спалната соба. Ако живеете со големо семејство, изберете соба во која ќе имате најмногу мир.

Најдобро би било да изберете дел од собата со барем еден ѕид за да можете до него да ставите полица за книги.

Сепак, полицата за книги може да послужи и како еден вид преграден ѕид кој ќе ја оддели вашата библиотека од останатиот дел од просторијата. Во тој случај, полицата за книги нема да оди до ѕидот.

Друга важна ставка е светлината. Сигурни сме дека ќе се согласите дека е најдобро да читате на природна светлина. Затоа, изберете дел од прозорецот за вашата домашна библиотека. Така ќе имате доволно светлина за читање во текот на денот, а истовремено ќе можете да уживате и во глетката.

Откако ќе го одредите местото во куќата, поставете полица за книги со соодветна големина (во зависност од тоа колку книги имате), како и фотелја и табуретки. Исто така, обезбедете си добра подна светилка. На овој начин, вашата домашна библиотека е опремена за ноќно читање.

2. Удобен агол на подот за одмор, за една поинаква перспектива

Друга интересна идеја за простор за одмор е агол на подот. Можеби звучи чудно и недоволно удобно, но кога ќе ве запознаеме со оваа идеја, сигурно ќе ве маѓепса.

Имено, сигурни сме дека сте виделе вакви фотографии на интернет — душеци на подот со многу меки и удобни перници и ќебиња. Дури и кога боите ќе се спојат и нијансите ќе се совпаднат, вашиот простор за одмор ќе изгледа како сон.

kniga-na-krevet-uzivanje

Исто како и за домашната библиотека, првиот чекор е да го пронајдете вистинскиот дел од собата. Дефинитивно, секогаш го препорачуваме аголот покрај прозорецот бидејќи дневната светлина и погледот на небото секогаш придонесуваат да се чувствуваме релаксирани. Тогаш треба да набавите „мебел“ за вашето катче, односно душек, перници и ќебиња.

Ако не сакате да потрошите голем буџет при опремувањето на вашето катче, можете да се одлучите за стар душек кој веќе го имате дома или, пак, да го позајмите од некој. Исто така, ако немате ништо слично, во продажба можете да најдете различни видови душеци, килими, перници или столчиња кои можат да послужат за оваа намена.

Одлучете за боите и за дизајните што сакате да ги има вашето катче, направете добра основа за да не ви биде тврд или ладен подот, а потоа збогатете го вашиот агол со различни перници и ќебиња за да постигнете дополнителна удобност.

3. Тераса — за контакт со релаксирачка природа

Што е подобро за релаксација од убав поглед низ прозорецот?

Секако, останете во природа! За оние кои немаат пристап до дворот, терасата е идеално решение. Заедно со терасата, покрај прекрасниот поглед, добиваме и контакт со надворешниот свет и временските услови — сончевите зраци, слабиот ветер и свежиот воздух.

Секако, во текот на есенските и на зимските месеци, отворената тераса не е најдобриот избор. Меѓутоа, ако имате затворена тераса, можете лесно да ја претворите во катче за релаксација.

Ако вашиот затворен двор стана магацин за сите работи што не ги користите, време е да го промените тоа.

Отстранете ги сите непотребни работи, средете ја терасата, избришете ги прозорците за да имате убав поглед, а време е и да ја опремите терасата со мебел.

Доволно ви е да имате удобна фотелја и маса за складирање. Меѓутоа, ако сакате да ја комплетирате атмосферата, можете да додадете и друг дел од мебелот што сметате дека е неопходен.

Терасата ќе биде идеално место за одмор и релаксација за време на мрачните есенски и зимски денови, особено имајќи ја предвид количината светлина што ја обезбедуваат нејзините прозорци.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!