ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче.

Старото правило е дека балансираните оброци го држат ветеринарот подалеку од вашето домашно милениче.

Храната што ја давате на вашето куче е исто толку важна за неговото здравје како и храната што ја јадете самите. Иако вашето домашно милениче ги нема истите барања за исхрана како вие, тој дефинитивно има важни потреби кои можат да ги постават темелите за долг и здрав живот. Всушност, сè е важно – од потеклото и квалитетот на состојките до балансот на макро и микронутриенти, кога станува збор за храна за кучиња.

Можеби изгледа комплицирано, но навистина не е затоа што постојат 3 лесни начини да ја подобрите исхраната на вашето куче. Ви ги откриваме во нашата галерија.

1. НАЈДЕТЕ ГО ВИСТИНСКИОТ баланс

Иако може да изгледа лесно да му понудите на вашето домашно милениче стек или варено пилешко за вечера, неговите потреби се малку посложени од тоа. Ние често размислуваме за кучињата како месојади, но нивниот дигестивен систем и потребите за исхрана се слични на оние на луѓето, бидејќи тие се сештојади. Покрај месото, потребно им е овошје и зеленчук. Затоа е важно да му обезбедите на вашето домашно милениче урамнотежена исхрана. Исхраната базирана исклучиво на месо не им обезбедува на кучињата доволно витамини и минерали. Покрај тоа, премногу протеини доведува до рана бубрежна инсуфициенција. На кучето му се потребни јаглехидрати, протеини и масти, но и витамини и минерали.

2. ЗАДОВОЛУВАЈТЕ ГИ ПОТРЕБИТЕ НА ВАШЕТО КУЧЕЊЕ ОД ХРАНА ВО ЗАВИСНОСТ ОД НЕГОВАТА ГОДИНА

Исто како и луѓето, кучињата имаат уникатни потреби. Разбирањето на нивните потреби според нивната возраст, големина, раса и здравје е добар почеток. Младите кучиња активно растат и затоа на нивните коски и мускули им требаат квалитетни протеини и правилен баланс на калциум и фосфор. Исто така, на кученцето од Грејт Дан ќе му треба различен баланс на хранливи материи од кутрето пудлица, првенствено поради големината на нивните коски. Од друга страна, на постарите кучиња, кои помалку се движат, ќе им требаат помалку калории од помладите активни кучиња.

3. Кажете силно „НЕ“ КОГА ВАШЕТО КУЧЕ БАРА ХРАНА ОД ВАШАТА МАСА

Да го научите вашето куче да не моли за храната што ја јадете не е единствената корисна алатка што ја добивате кога вашето куче е тренирано. Некои од состојките во храната што редовно ја јадеме може да бидат многу штетни за кучињата. Остатоците по оброкот обично содржат премногу масти, што може да доведе до дигестивни проблеми кај кучињата. Исто така, човечката храна содржи многу адитиви и зачини, кои не се безбедни за кучињата. Храната што особено треба да ја избегнувате вклучува чоколадо, секаков вид кромид, пченка на кочан, грозје, суво грозје и макадамија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!