ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 начини да ја вратите изгубената романтика: Еден е клучот за опстанокот на врската

3 начини да ја вратите изгубената романтика: Еден е клучот за опстанокот на врската.

Ако веќе некое време чувствувате недостаток на романтика, привржаност и разбирање во врската, потребно е да го поправите односот со вашиот партнер.

Во долгите врски и бракови, повремено се јавува „презаситеност“.

Ако некое време чувствувате дека сте ладни, дека топлината исчезнува, тоа е сигнал дека романтиката ја нема.

Постојат три сигурни индикатори кои ги предупредуваат партнерите дека нивната врска тргнала надолу.

1. Страста ја нема

Ако имате чувство дека сè е запрено и страста во вашата врска исчезна, веројатно не грешите. Сигурно имате „дебели“ причини зошто верувате дека немате романтика.

Престанете да барате кој е виновен и обидете се да разјасните зошто се чувствувате заглавени и кои навики, што вие и вашиот партнер придонесувате за тоа.

На пример, може да биде дека вие двајца паднавте во виорот на обврски, вие сте многу зафатени и оставате малку време за врска. Ова е особено точно за паровите кои имаат мали деца или тинејџери.

Треба да сфатите дека сте заглавени во секојдневниот живот и да станете креативни, да најдете повеќе време да си посветите едни на други. Ова ќе ви помогне да ја вратите романсата во врската.

2. Се појавуваат несогласувања и гнев

Нема поголеми убијци на страста од незадоволство и лутина. Овие две емоции уништуваат каква било врска, и ако „настапат во дует“, тие стануваат фатални.

Ако препознаете некоја од овие емоции, вратете се на почетокот на врската. Запомнете кои настани и активности ве направија блиски и среќни.

Запомнете кои конфликти остануваат нерешени и обидете се да ги расчистите до крај.

Преземете чекори за помирување со минатото, решавајте ги проблемите што ве одделуваат и живејте поцелосно во сегашниот момент.

Тоа нема да го охрабри вашиот партнер да биде поромантичен ако сте сè уште лути затоа што, на пример, еден од вас се стори лошо затоа што ја заборави годишнината од врската или бракот.

Можеби ќе треба сами да се ослободите од минатото или во разговор со вашиот партнер . Ова е уште еден важен чекор за оживување на романтиката во вашиот брак или врска.

3. Се плашите да му верувате

Друга голема пречка за љубов и романса е недовербата. Кога не му верувате целосно на вашиот партнер, се воздржувате да покажувате емоции. Не сте отворени и блиски со сопругата и тоа го чувствувате.

Чувството на удобност е клучот за љубовта. Разбирањето на мажот со кој живеете или со кој ќе излезете ќе ви овозможи да чувствувате љубов.

Можеби имате добри причини за недоверба. Важно е да се решат сомнежите и двоумењата и да ви биде јасно дали тие потекнуваат повеќе од минатите искуства или од работите што се случуваат сега.

Едноставно нема место за романса кога довербата е разнишана или непостоечка.

Појаснете го тоа и донесете освежување во вашата врска. Направете свесен напор да ја вратите довербата доколку ја нема. Ова ќе ви помогне да ја вратите довербата еден во друг.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!