ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 пијалоци за регулирање на хормоните кај жените

3 пијалоци за регулирање на хормоните кај жените.

Кога мислите на хормонално здравје , што прво ви паѓа на памет? Таблети? Не треба, бидејќи постојат ефективни природни лекови.

Темата за избалансираното хормонално здравје станува сè поактуелна со текот на годините. Следуваат скапи лекови и бескрајни консултации со гинеколог. Веднаш обидете се да спречите потреба за лекови кои ги регулираат хормоналните промени, кои се јавуваат со текот на времето!

Ова се три природни рецепти кои го стабилизираат лачењето на хормоните.

Топла вода со лимон

Топла вода со лимон придонесува за губење на тежината, ги отстранува токсините од телото, го подобрува имунитетот, состојбата на кожата и варењето на храната. Причината за тоа е што лимонот влијае на хормонот на ситост – лептин. Ако лептинот не е во рамнотежа, телото почнува да создава масни наслаги. Лимонот помага да се избегне дехидрираност и го подобрува варењето на храната.

♦ Рецептот е многу едноставен: исцедете сок од половина лимон во чаша топла вода и пијте одеднаш. Утрото ќе го започнете подобро со овој пијалок.

Чај од лисја од малина

Лисјата од малина веќе долго време се користат за зајакнување на мускулите на матката. Научните истражувања потврдија дека ова растение има корисен ефект врз работата на хормоните. Womenените кои го пијат овој чај за време на бременоста немаат потешкотии за време на породувањето.

♦ Рецептот е исто така едноставен: истурете една лажица лисја од малина (може да се користи и суво) со 200 мл врела вода и оставете ја да стои 10 минути. Не пијте го овој чај пред спиење, но подобро во текот на денот.

Златно млеко

Златното млеко го подобрува имунитетот и го балансира нивото на хормони во телото. Овој пијалок се загрева, освежува и смирува. Се состои од куркума, кокосово масло и засладувачи, кои прават корисна комбинација за регулирање на хормоните и генерално имаат корисен ефект врз организмот.

Ајурведата смета дека куркумата е активен зачин, кој ја подобрува циркулацијата и метаболизмот на естрогенот.

♦ Рецепт: во 200 мл топло млеко додадете половина лажичка куркума и една лажичка масло од кокос. Можете исто така да додадете мед, по вкус. Овој пијалок е подобро да се пие навечер. Повеќе детали тука

Препорачуваме да го започнете утрото со топла вода со лимон, да пиете чај од малина во текот на денот и да се почестите со топло златно млеко пред спиење.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!