ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 правила што водат до совршен секс: совет од популарен психолог!

3 правила што водат до совршен секс: совет од популарен психолог!

Најважната работа што треба да ја знаете за сексот е дека сè доаѓа од главата. Ова може да го потврди секој експерт од невролог до сексолог . Сепак, честопати се среќаваме со проблеми во интимната сфера и во никој случај не можеме да разбереме дека проблемот не е во партнерот, туку во нас самите.

1. Љубов кон себе

Сексот е биолошка потреба на здрава личност. Многу луѓе ја претвораат оваа потреба во бог знае што. На пример, некои жени користат секс за спогодба (јас му го давам моето тело, тој ме сака) , па дури и го казнуваат партнерот со него ( бев лутa на тебе, тој има една недела да спие во дневната соба!).

Сосема е нормално дека не сакате веднаш да имате секс со личност која сè уште не сте ја запознале. Или после расправија, затоа што не ви се допаѓа да ве галат. Но, кога чувствувате желба, но кажете си „не“ за да ја изманипулирате оваа желба, тоа е веќе сериозен проблем.

Мажите исто така играат игри – на пример, тие бараат потврда за љубовта преку секс, а тоа води до најтажни последици: потребите на телото се игнорираат, а психолошките комплекси растат . За да не паднете во овие стапици, прво мора да размислите за себе.

Ценете ги своите желби, разберете ги, не лишувајте се од здрави сексуални желби. И уште нешто: ослободете се од сите морални окови од детството! Заборавете на „тој ќе мисли лошо за мене ако веднаш се согласам на секс“ или „вистинскиот маж е оној кој се грижи за жената! “ Сакајте се себеси со оној за кого имате желба!

2. Ослободете се од комплексот

Жените обично имаат проблем со убавината, мажите и технологијата. Некои луѓе мислат дека не се доволно убави, па затоа мислат на своите колкови цел живот. Другите се плашат да преземат иницијатива, па го мачат својот партнер со прашања од типот: Дали навистина ме сакаш? Што сакаш кај мене? итн … Но, припадниците на двата пола во моментите на интимност знаат да ги покажат сите комплекси и несигурности.

За да имате добар секс, престанете да размислувате за бутовите. Размислете малку за вашиот партнер. Размислете што сакате кај него. Ќе видите дека квалитетот на вашиот секс драматично ќе се зголеми.

3. Желбата е секогаш важна

Многу луѓе имаат секс, но не како што сакаат, па дури и во моменти кога сакаат. За некои тоа е „ исполнување на брачна задача “. Некој размислува како да го задоволи својот партнер, заборавајќи на себе. Постојат поединци кои се согласуваат на болен и непријатен, па дури и понижувачки секс со цел да задоволат друг.

Таквото однесување доведува до психоматски болести, како што е еректилна дисфункција од психолошка природа или вагинизам , кога женското тело се „ затвора “ или самата пенетрација и предизвикува огромна болка.

Важно е да можеме да кажеме „не “ кога едноставно не сакаме да имаме секс. Сексот никогаш не треба да се случи од сожалување, чувство на должност итн.
Сексот треба да дојде само ако постои желба за секс!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!