ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 причини кои ќе ве убедат да спиете целосно голи

3 причини кои ќе ве убедат да спиете целосно голи.

Спиењето е клучен дел од нашиот секојдневен живот.

Многупати, сепак, не му ја даваме важноста што ја заслужува. Ако не сте спиеле доволно или добро, следното утро ќе се разбудите во лошо расположение. Нема да можете да ја работите својата работа и генерално ќе го изгубите целиот ден. Советите за подобар сон е еден: правете го голи.

Еден начин да го подобрите квалитетот на сонот е да се соблечете. Многу добро читаш. Спијте голи за да спиете подобро.

Спиете подобро кога вашата телесна температура е пониска

Колку повеќе облека носите, толку помалку топлина ја задржува вашето тело. Дури и најмалото зголемување на телесната температура може да ја зголеми активноста на одредени делови од мозокот, што доведува до нарушувања на спиењето.

Се чувствувате поблиски со партнерот

Кога спиете голи со партнерот, вашето тело произведува повеќе окситоцин. Ова е „хормонот на љубовта“, кој го подобрува вашето расположение, му помага на вашиот имунолошки систем да биде неранлив, но и природно да ве зближи.

Кога сте голи, побрзо заспивате и полесно се будите

Кога спиете гол, се ослободувате од наборите на облеката кои инаку ја блокираат размената на топлина, што е добро за циркулацијата на крвта. Ова ќе ви помогне да заспиете побрзо и полесно да се разбудите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!