ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 причини зошто паровите треба да одат во кревет истовремено: Една исто така влијае на здравјето

3 причини зошто паровите треба да одат во кревет истовремено: Една исто така влијае на здравјето.

Легнувањето заедно во емотивни врски не е важно само поради интимните врски, туку има и други придобивки.

Некои луѓе се ноќни птици, а некои рано стануваат. Но, кога воспоставуваат емотивни врски, тие се обидуваат да се прилагодат едни на други, така што нивната врска ќе стане што е можно подобра.

Истражувањето на психолозите и брачните советници покажало дека има придобивки од заедничко легнување во партнерство.

Тие наведоа 3 причини зошто вашиот партнер и вие треба да легнете во исто време.

1. Негување на интимност

Секој пар сака мазење и време за разговор. Ако легнете заедно, идеално време е да ги исполните своите желби, да се галите и да разменувате нежности, но и да разговарате за денот позади вас или за некои пријатни планови за во иднина.

Науката исто така вели дека галењето го стимулира телото да го ослободи невротрансмитерот окситоцин . Тоа е хормон на задоволство и блискост кој ви помага да се зближите уште повеќе со вашиот партнер и да се чувствувате среќни во неговото присуство.

2. Здравствени придобивки

Легнувањето во кревет во исто време со вашиот партнер ќе ви помогне подобро да се прилагодувате едни на други и да станете посинхронизирани во секојдневните активности што ве очекуваат следниот ден.

Спиењето заедно не само што добро влијае на вашата врска, туку и на вашето здравје, тврдат истражувањата. Може да ја намали вашата вознемиреност, да го регулира крвниот притисок, но и да го зајакне имунитетот.

3. Ќе станете потолерантни

Без оглед на тоа што на почетокот на врската може да имате различни навики кога станува збор за спиење , ако успеете со текот на времето да го усогласите биоритмот со партнерот, тоа ќе биде од корист за вашата врска.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!