ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

3 Совети како да ги стопирате обсесивните мисли: претерано размислување може да доведе до депресија

Сосема е нормално да имате промени во расположението од време на време.

Сепак, депресивното расположение е нешто повеќе од тоа и неговиот развој вклучува неколку фактори.

Главниот фактор во развојот на депресија е негативен начин на размислување, што доведува до ниско ниво на расположение, чувство на безвредност, вина, грижа, страв и намален капацитет за емоционална реакција.

Ова расположение дополнително доведува депресија; негативните емоции го зголемуваат производството на хормони на стресот, изразениот стрес го ослабува имунитетот, што доведува до лошо здравје, но исто така влијае и на можноста за трезвено размислување.

Претерано размислување е постојана окупација и одржување на негативни мисли во нашата свест, што исто така влијае на одржување на депресијата. Затоа, важен чекор за намалување на депресивното расположение е да се запре претераното размислување.

Како го стопирате претераното размислување?

1. Првиот чекор во запирање на процесот на претераното размислување е свеста дека почнуваме да работиме на тоа.

Обично, кога почнуваат да следат негативни мисли, сè повеќе луѓе се вовлекуваат во тој вртлог дури и без да бидат свесни за тоа, следат негативни емоции и така натаму во круг.

Она што е важно е да си речете: „Почнувам повторно да размислувам“, за да стигнеме до нашата свест.

2. Кога ќе сфатиме дека размислувањето започнува, ќе го запреме тоа едноставно велејќи си СТОП или ПРЕСТАНИ.

Ова треба да се каже гласно и со ист интензитет како кога викате.

Меѓутоа, бидејќи е невозможно да се пријави ова во социјална средина, тогаш треба да се каже во себе односно „да викнете на силно во себе“.

Кога негативните мисли ќе почнат да се враќаат и да се повторуваат како на „покварена плоча“, бидете упорни и запрете ги секој пат.

3. Она што може да биде замена за вербализирањето на СТОП предупредување е неговиот визуелен или звучен приказ.

На пример, секогаш кога ќе започнат негативни мисли, замислете сообраќаен знак СТОП, во форма на октагон, црвен, кој се појавува кога ќе почнете да размислувате на негативен начин.

Тоа ќе биде недвосмислено предупредување дека треба да запрете!

Исто така, можете да СТОПИРАТЕ негативен напад на мисли произведувајќи силен, непријатен звук кога ќе се појават.

На пример, силно ќе плескате со рацете, но близу до ушниот канал – за да го направите ефектот посилен и повпечатлив и со тоа полесно да го запомните.

Тоа ќе го направите дома кога имате несакани мисли, а потоа во социјални ситуации ќе го запомните тој звучен сигнал во вашиот ум како знак за запирање на претераното размислување.

Најдобрите ефекти на оваа психотерапевтска техника се постигнуваат со вежбање. Исто како што треба да научите нова физичка вежба со повторување, така и за оваа ментална вежба е потребно време, но ефектите вредат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!