3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници! Првутот обично се...

Сподели

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите.

Грешките што ги прават повеќето жени се често ненамерни.

Со оглед на тоа што кожата околу очите е исклучително тенка и чувствителна, потребна и е посебна грижа за да не се наруши рамнотежата на бариерата на кожата. Многу жени, ненамерно и често со добра волја, прават фатални грешки при рутинска нега на кожата, кои придонесуваат за предвремено стареење на кожата.

Ако сакате да ги избегнете брчките околу очите, избегнувајте ги следниве три грешки:

1. Вие сте насилни кога го нанесувате производот

Триењето на областа, при нанесување на кремот или отстранување на шминка може да предизвика воспаление и оштетување на капиларите, што може да доведе до тешка хиперпигментација на областа.

За да ја отстраните шминката од очите, потопете го отстранувачот на шминка во мицеларна вода, а потоа допирајте го секое око неколку секунди. Кога маскарата и ајлајнерот ќе почнат да се раствораат, можете внимателно и со нежни движења да ги отстраните. Што се однесува до хидратацијата на местото со серуми и креми, нанесете го производот по ваш избор со нежни брисеви.

2. Избирате погрешна крема

По 40 години не е доволна едноставна хидратантна крема за очи. Верувајте им на формули богати со антиоксиданси, како што е витаминот Ц, ако сакате да ја намалите појавата на темни кругови или ретинол и хијалуронска киселина, ако сакате да ја намалите појавата на фини линии и брчки. Ако вашата главна грижа е оток во таа област, вклучете кофеинска крема за очи во вашата рутина за нега на кожата, која ќе ја стимулира микроциркулацијата.

3. Заборавате на заштитата од сонце

Секојдневното нанесување крема за сончање е еден од најефективните и најефикасните потези што можете да ги направите во борбата против временските услови. Сепак, повеќето жени го занемаруваат пределот околу очите.

error: Content is protected !!