ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Три важни лекции за љубов што многу жени ги сфаќаат предоцна

Три важни лекции за љубов што многу жени ги сфаќаат предоцна

Љубовта е најубавата сила на светот. Секоја тајна на човечкото срце е скриена во неа, но понекогаш може да биде и блескава. Исто така, може да нè научи на важни лекции што ни се потребни за среќа во животот, а некои од тие лекции може да бидат тешки и предизвикувачки. Додека човек не ги научи, тие се повторуваат и тој постојано е во циклус на исти проблеми.

Еве 3 лекции за љубовта што многу жени ги учат предоцна:

1. Никогаш не смеете да принудувате некого да ве сака 

Сè што можете да направите е да сакате, а дали некој ќе ве сака, зависи само од другата личност. Колку и да се трудите да сакате некого и да покажувате нежност кон него, тоа не мора да биде гаранција дека и кај него ќе се појават истите чувства. Но, ова не е крај на светот. Многу жени предоцна сфаќаат дека не треба да го жртвуваат своето време, емоциите и енергијата на луѓе кои не ја возвраќаат љубовта.

Ако некој не ве сака, тоа не е ваш проблем, не барајте недостатоци во себе веднаш, не критикувајте се и не очајувајте. Не можеш да натераш некој да те сака и обратно, не можеш да сакаш некого само затоа што тој те сака. Ако се обидете да станете најдобра верзија од себе и повторно да се развиете, ќе станете посвесни за ова и ќе престанете да се обидувате да направите некого како вас.

2. Секој човек покажува љубов на свој начин, а не онака како што ние  очекуваме

Секој ги изразува своите чувства на свој начин. Не можете да му кажете некому и да му наметнете како да ве сака бидејќи љубовта е одраз на човечката душа. Научете да ја прифатите неговата љубов во нејзината вистинска суштина. Не можете да научите човек да ве сака онака како што вие мислите дека треба. Дозволете да ве сака автентично и според планот на сопствената душа. Исто така, никој не може да ви покаже вас како да сакате некого. Едноставно, сакајте го во ритамот на сопственото срце.

3. Безусловната љубов треба да биде не само за другите туку и за себе

Не можете да знаете дека ги сакате другите ако не се сакате себеси. Ова не е себичност, туку здрава љубов кон себе. Престанете да поставувате строги ограничувања и услови за себе.

Не критикувајте се, не осудувајте се и не обвинувајте се за секоја ситница. Покажете разбирање за себе. Бидете ваш најдобар пријател. Разбудете ја вистинската љубов кон себе, а потоа магичниот прав ќе се прошири и на другите и ќе знаете како да изградите добра врска со другите.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!