30 мисли кои ќе ви го попраават лошиот ден

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

30 мисли кои ќе ви го попраават лошиот ден.

Како да поправите лош ден и да предизвикате позитивност – фокусирајте се на добрите работи и вашите доблести и ќе видите како вашата самодоверба ќе се подобри.

Често се случува да се вознемириме, да изгубиме надеж дека ситуацијата некогаш ќе се подобри и дека ќе успееме да го оствариме животот за кој сонуваме. Но, тоа не е вистина. Не бидете робот на незадоволството, тагата и депресијата поради актуелните работи, другите луѓе, секојдневните проблеми. Време е да го промените начинот на кој ги доживувате работите околу вас. Ништо не е црно и непроменливо, се може да се поправи и промени!

Позитивниот став е вежба, како и фокусирање на доблестите. Откако ќе се навикнете на таквиот став кон животот, ќе бидете многу посреќни со тоа што сте и како се одвиваат работите. Во се што правите прво ќе ги гледате добрите работи, а не недостатоци и благодарение на тоа ќе бидете многу посмирени и позадоволни. Затоа имајте на ум работи кои ќе ве потсетат колку навистина е добар и убав животот.

Започнете со позитивни мисли денес и запомнете ги следниве реченици:
 • Сè што не ви се допаѓа кај вас и вашиот живот може да се промени.
 • Среќата е токму сега и тука, во сегашниот момент.
 • Вие заслужувате да бидете среќни.
 • Вашите постапки ги инспирираат другите луѓе.
 • Со секоја тешкотија со која се соочувате станувате посилни.
 • Вашите грешки се ваше искуство и сега знаете што не треба да правите понатаму. Ова ви дава предност пред другите.
 • Во секое време можете да сретнете некој кој може да ви го промени животот.
 • Колку и да се чувствувате лошо, запомнете две работи: – можеше да биде полошо и тоа е привремено.
 • Успехот не зависи од возраста, полот, изгледот, врската, капиталот, образованието – тоа се само надворешни фактори.
 • Останете фокусирани на вашите цели, верувајте во вашите соништа и остварете ги.
 • Ова е само лош ден и не значи дека целиот живот ви е лош. Само почекајте утре и нов ден.
 • По дождот, секогаш се појавува виножито; после секое зајдисонце – изгрејсонце.
 • Некои луѓе ви се восхитуваат без да го знаете тоа.
 • Ниту едно добро дело не е залудно. Продолжете да помагате, давате и покажувате емпатија. Вреди да се вложи труд.
 • За што и да размислувате, вие го привлекувате. Затоа бидете позитивни и вашиот живот ќе биде добар.
 • Дозволете резултатите од вашите напори да ве мотивираат да продолжите понатаму.
 • Кога ќе го подобрите односот со себе – и ќе почнете да се сакате, слушате, прифаќате и цените себеси такви какви што сте – ќе имате одлични односи и со другите луѓе.
 • Иднината е неизвесна – тоа е единственото нешто што е сигурно. Но, можете да бидете позитивни во врска со тоа и да бидете сигурни дека што и да се случи ќе биде вистинската работа за вас. Во меѓувреме, уживајте во сегашноста.
 • Можете да го имате телото што го сакате: правилна исхрана + вежбање + конзистентност = е единствената формула што функционира. Изборот е твој.
 • Во сегашноста нема место за лоши работи од вашето минато. Научете поука од нив, а потоа ослободете ги и оставете простор за нови, убави спомени.
 • Концентрирајте се на работите што ги имате во вашиот живот. Ќе видите колку сте богати и ќе почнете да го цените изобилството во кое
  живеете.
 • Во овој момент работите се баш како што треба. Верувајте во природниот тек на нештата. Во следниот момент ќе биде поинаку, но сепак како што треба.
 • Болестите се последица на стресот и лошиот начин на живот. Променете ги нездравите навики.
 • Вие сте единствени и тоа никој не може да ви го одземе.
 • Животот е полн со можности. Треба само да ги пробате.
 • Можете да го претворите вашето хоби во бизнис кој ќе ви донесе приход. Тогаш веќе нема да имате чувство да работите ниту еден ден бидејќи времето ќе го посветите на вашата страст.
 • Имате доволно време. Успорете. Но, сепак, не губете време.
 • Не мора да ја работите работата што ја мразите. Вие сте сами свој шеф и можете да најдете нешто подобро.
 • Не мора да живеете според стандардите на другите луѓе. Играјте по ваши правила и правете што сакате.
 • Ако сте направиле нешто погрешно или не успеале, секогаш можете да се обидете повторно следниот ден.
 • Врската секогаш може да се спаси. Она што можете да направите е да бидете искрени, да се извините доколку е потребно и да заборавите.
error: Content is protected !!