ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

4 совети како да складирате лосиони и креми: Имаат рок на траење, но може да се расипат порано

4 совети како да складирате лосиони и креми: Имаат рок на траење, но може да се расипат порано.

Козметиката може да стане неупотреблива дури и пред датумот на истекување ако не ги чуваме правилно.

Секој козметички производ има рок на траење што треба да се почитува, но се случува некои лосиони и креми да истечат пред времето означено на пакувањето.

Повеќето пакети имаат рок на траење по отворањето . На пример, ако пишува 12 М, тоа значи дека козметиката е употреблива 12 месеци по првото отворање.

Лосионите на база на масло имаат малку подолг рок на траење од оние на база на вода . Оние препарати за тело што сами ги правите дома траат пократко, бидејќи не содржат конзерванси.

Козметиката на база на вода, со состојки како што се алое вера и розова вода, треба да се консумира во рок од еден месец. Може да користите лосиони од путер од шеа до една година.

Тоа значи дека лосионот повеќе не е за употреба

Мирис : Ако чувствувате различен мирис од вообичаеното , време е да го смените производот.

Текстура : Лосион кој е истечен или повеќе не може да се користи може да изгледа како да се откинал, особено воден. Кога емулгаторите се распаѓаат со текот на времето, може да остане водена формула што се намалува кон дното.

Боја : Кога производите за нега на кожата се изложени на сонце, тие можат да оксидираат и да ја променат бојата. Тие можат да станат портокалови, кафеави или жолти . Кога ќе забележите дека лосионот добил една од овие нијанси, тоа е знак дека не треба повеќе да го користите.

Разбирливо е дека е потребно да се почитува датумот на истекување наведен на пакувањето, но исто така е важно внимателно да се ракувате со производите, за да не ги расипете предвреме.

Козметолозите даваат четири совети како да ги чувате вашите лосиони и креми .

1. Чувајте ги на ладно и суво место

Повеќето од нас чуваат лосиони и креми за лице во бањата. Сепак, тоа не е најдобро решение. Влагата и топлината може да предизвикаат распаѓање на состојките. Затоа е подобро овие препарати да се чуваат на суво и ладно место, како што е спалната соба.

2. Внимателно извадете го производот од пакувањето

Ако лосионот е спакуван во кутија, проверете дали вашите раце се чисти и суви пред да го извадите.

3. Изберете препарати со пумпи

Пумпите се подобра опција од стаклени шишиња или тегли. Водата и воздухот ќе бидат потешко достапни во лосионот со пумпата.

4. Цврсто затворете го капакот

Ако имате пакет за кој е потребно отворање, проверете дали цврсто го затворате капакот секој пат.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!