ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

4 знаци дека на детето му недостасува родителска грижа

Секое дете на кое му недостасува вистинското внимание од своите родители, тоа ќе го покаже на свој начин. На родителите е да ги забележат овие знаци на време и да реагираат на нив на адекватен начин – со внимание, а не со казна.

Како децата обично изразуваат дека им недостасува едно на едно време со родител?

– Детето е често непослушно. Ова може да покаже дека тој се чувствува игнориран. Времето  ќе му покаже дека не треба да се однесува непослушно или агресивно за да биде видлив во семејството. Додека сте со детето, тие ќе сфатат дека се грижите за него, па дури може да ја откриете и вистинската причина за таквото однесување.

– Детето често плаче или е многу приврзано за родителите. Ова може да укаже на неговата несигурност. Секој ден, половина час неподелено внимание ќе го убеди детето дека е сакано и безбедно во грижата за своето семејство и ќе му помогне да ја врати самодовербата.

– Детето честопати удира, вреска и покажува други знаци на лутина. Преку игри на преправање или разговор, ќе научи дека постојат посоодветни начини да се изрази лутина.

– Детето потешко се справува со нови ситуации, на пр. кога оди во градинка / училиште, се сели од родителската соба во неговата соба итн.

Процесот на растење понекогаш е навистина тежок затоа што му поставува тешки задачи на детето. Ваквите предизвици можат да го натераат да се сомнева во сопствените способности. Помошта од родители еден на еден ќе му помогне на детето да се релаксира и да ја добие потребната самодоверба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!