ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

4 знаци кои покажуваат дека не се движиме доволно

4 знаци кои покажуваат дека не се движиме доволно.

Обрнете внимание на следниве знаци кои можат да покажат дека не се движите доволно.

Повеќето луѓе работат каде што треба да седат цел ден или барем да завршат дел од работата седејќи, а потоа кога ќе одат дома честопати седнуваат повторно. Колку е навистина важни да се движиме ? Некои знаци покажуваат дека на нашето тело му треба движење:

Отечени очни капаци

Седењето задржува вода. Отечените очи се појавуваат поради подолг престој во седечка положба. Штом започнете да вметнувате подолги активности во вашата дневна рутина, отечените очи повеќе нема да бидат проблем.

Проблеми со варењето на храната

Вежбањето е важно за редовно движење на дебелото црево. Ако поголемиот дел од времето го поминувате седејќи, потребно е повеќе време за храна да се движи низ дебелото црево. Редовното вежбање ќе ја подобри ефикасноста на вашиот дигестивен тракт. Дури и едноставни петминутни истегнувања неколку пати на ден можат да спречат запек.

Ве болат колената

Движењето е тајната на релаксирање на тесните зглобови. Вежбањето може да ги ублажи симптомите на артритис и остеоартритис, особено аеробни вежби со ниско влијание. Со редовно вежбање, мускулите зајакнуваат и стануваат пофлексибилни.

Добивате желба за шеќер

Физичката активност се бори против нашата желба за слатки. Ја зголемува енергијата и ослободува хормон на среќата кој успешно ќе не ослободи од желбата за слатки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!