ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

4 знаци кои укажуваат дека и двајцата сте подготвени за брак

4 знаци кои укажуваат дека и двајцата сте подготвени за брак.

Една од најважните работи во животот е да се венчате со саканата личност.

Ако сте во долга и стабилна врска, тоа е веројатно најчестото прашање што другите ви го поставуваат кога конечно во вас ќе се слушнат свадбените ѕвона. Колку и да се сакате, бракот е сепак голем чекор и одлука што не е лесно да се донесе.

Меѓутоа, за некои, тоа е нормален и логичен сет на околности што се случуваат сами по себе – се сакате себеси, важни работи дојдоа на свое место, се што треба да направите е да застанете пред олтарот и да кажете судбоносно „да“ .

Сепак, поединците се уште не се сигурни дали се подготвени за овој чекор, а оние кои одлучиле да го сторат тоа, имаат четири совети што можат да ви помогнат да проверите дали сте подготвени за живот како двојка.

1. Споделете ги истите вредности

Пред да одлучите да стапнете на „лудиот камен“ и да се препуштите на шармот на брачниот живот со партнерот, за да не биде избрзана одлука која подоцна ќе ви донесе само разочарувања, би било добро да проверите колку всушност вие двајца се согласуваат за некои важни работи и ставови.

Основните вредности се поважни од возбудата што ја чувствувате кога ќе сретнете некого со кого имате чувство на привлечност, бидејќи тие хормонални реакции ќе исчезнат со текот на времето, а заедничките вредности ќе преживеат.

2. Имате слични животни цели

Вашите животни цели најверојатно ќе ги одразуваат вашите основни вредности. И, исто како и вашите вредности, вашите животни цели мора да бидат разумно усогласени со целите на вашиот партнер. Разговарајте за клучните теми како што се децата, каде сакате да живеете, како сакате да напредувате итн. И кога ќе откриете дека размислувате во иста насока, тогаш ќе бидете сигурни дека сте на вистинскиот пат.

3. Планирате семејство

Многу парови тврдат дека знаеле од првиот момент дека ја пронашле својата сродна душа, па затоа не им било чудно да сонуваат за семејство уште од почетокот на врската. Кога сте сигурни дека сте ја нашле љубовта на вашиот живот, разговорот за деца не треба да биде чудно и непријатно, туку нешто убаво што може да се случи во блиска иднина.

Прашањето за децата е важна тема за која треба да разговара секој пар, бидејќи доколку не се согласат, има мали шанси врската да опстане.

4. Си верувате еден на друг

Некои ќе се согласат дека довербата е поважна дури и од љубовта, бидејќи без неа таа навистина не постои. Довербата меѓу партнерите не доаѓа само по себе. Треба да работите на тоа и да дозволите другата личност да стане целосен дел од вашиот живот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!