ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 безвременски модни совети на Коко Шанел

Коко Шанел е олицетворение на безвременскиот класичен стил и добриот вкус. Коко Шанел ни остави многу животни совети кои можат да се применат во било кој период. Наместо да ги споделуваме нејзините цитати и да ги принтаме на маските за телефон, би требало да се запрашаме што е ова модна дизајнерка суштински сакала да каже.

Коко Шанел имаше мислење за се – од боите кои треба да ги носиме до акцесоари со кои можеме тоа да го вклопиме. Ниедна нејзина појава не можеше да се смета за обична. Во текстот подолу ќе ви ги претставиме најбитните совети на Коко Шанел.

Модата е архитектура – пропорциите се многу битни

Добриот аутфит за Коко Шанел значи се што е потребно да се истакне на женското тело за да може жената да се чуствува пријатно. Затоа и текстурите ги користеше максимално. Коко тежнееше, совршениот баланс во изгледот се постигне со комбинација на различни текстури и форми кои ја истакнуваат женската силуета на најдобар можен начин. Коко Шанел прва започна да произведува делови од облека кои претставуваат комбинација на тенка и цврста ткаенина. Карл Лагерфилд ја следеше на овој пат.

Едноставноста е суштина на вистинска елеганција

Во универзумот, според Коко Шанел постојат само четири бои – црна, златна, црвена и беж околу кои буквално се се врти. Секогаш сакаше да предизвика контрасти, на начин на кој секој од тие бои се истакнуваше посебно. Поради тоа во нејзините колекции белата боја ја комбинираше со црната, златната со сребрената а нежната нијанса на некоја боја секогаш комбинираше со светли бои. Тие контрасти се доведуваа до складни и софистицирани блокови на бои кон кои треба да тежнееме доколку ја следиме модата.

Оние кои имаат вкус носат накит. Оние кои немаат се задоволуваат само со злато

Коко Шанел запиша во времето дека никогаш не треба да ја потценуваме моќта на накитот. Модната комбинација се гради постепено, кога почнуваме од основата односно од гардеробата, додаваме ремен, торба, шешир и накит. Накитот е главниот јунак на оваа приказна, а Коко Шанел секогаш даваше главна улога на бисерите. Таа исто така на ременот даваше нови намени. Торбата секогаш ја сметаше за уметничко дело кое ја спојува практичноста и убавината и секогаш е на ланец. И како за крај, тука се се шеширите или свилени траки, да го дополнат својот изглед.

Чуството на слободата е секогаш модерно

Коко Шанел силно веруваше дека штиклите се императив но исто така од друга страна тие мора да бидат удобни. Ниските штикли се секогаш неопходни. Таа креираше идеални со квадратна ниска петица и така ја комбинираше практичноста и елеганцијата.

Жената без парфем е жена без иднина

Оваа година, парфемот кој го креираше го доживеа свој стоти роденден. Шанел број 5 е можеби најпопуларниот парфем на светот кој освен тоа што е заштитен знак на Коко Шанел и нејзиниот бренд беше и првиот избор на Мерилин Монро, Никол Кидман и многу други светски икони.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!