ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 брзи јадења со тиквички ( РЕЦЕПТ)

5 брзи јадења со тиквички ( РЕЦЕПТ).

Кога некој ќе ви даде идеја за ручек, половина од работата е веќе завршена. Ние ви даваме дури пет идеи за вкусен и ефтин ручек за целото семејство.

Тиквички се користат во многу рецепти, бидејќи вкусот на тиквичките не се меша со другите состојки. Не е важно дали ќе го комбинирате со риба или месо, или во рамките на вегетаријански рецепт, тиквичките се погодни за секое јадење.

Хранливите материи во тиквички имаат голем број корисни ефекти врз здравјето:

-магнезиумот помага во намалување на крвниот притисок

-витамините Ц и А го спречуваат развојот на атеросклероза

-диеталните влакна го намалуваат холестеролот, како и ги чистат токсините од дебелото црево.

-го активираат клеточниот метаболизам, ја подобруваат функцијата на мозокот и придонесуваат за виталноста на организмот.

Ви ги предлагаме овие пет јадења од тиквички, кои се подготвуваат брзо и се екстремно ефтини:

Мафини од тиквички

Потребно: 700 гр рендани свежи тиквички, 150 гр стопен путер, лажичка шеќер, лажичка сол, 2 јајца, 2 лажички сода бикарбона, 700 гр брашно, 200 гр сирење, малку зачин.

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Измешајте јајца и шеќер, потоа додадете тиквички и путер. Одделно измешајте го брашното со сода бикарбона и малку сол, а потоа измешајте со претходната смеса. На крајот, додадете го ренданото сирење и измешајте се добро. Подмачкајте ги калапите за мафини, истурете ја смесата во нив и печете 25-30 минути. Кога ќе се испече, одозгора посипете со рендано сирење и украсете со малку зачин.

Чипс од тиквички

Потребно: тиквички со средна големина, лажица маслиново масло, сол, бибер, мелен пипер

Подготовка:

Исечете ги тиквичките на тенки прстени. Измешајте маслиново масло, сол, бибер, мелен пипер. Измешајте ги прстените тиквички во масло со вкус и наредете ги на плех обложен со хартија за печење. Печете во рерна загреана на 220 степени околу 25-30 минути.

Пржени тиквички

Потребни ви се: 2 поголеми тиквички (или 3 помали), 3 јајца, 3 чешниња лук, 50 гр сирење (по желба), брашно, сол или зачин од сушен зеленчук, свеж магдонос, свежи билки.

Подготовка:

Исчистете ја тиквичката (ако е многу млада, само измијте ја) и изрендајте ја. Додадете јајца, пире од лук, сецкан свеж магдонос и брашно (постепено). Смесата треба да биде малку погуста отколку за палачинки. Додадете сол или зачин по вкус и рендано сирење (по избор). Отстранете ја смесата со лажица и пржете во врело масло. Завртете ги со широка шпатула. Извадете ги на хартиена крпа за да се исцеди вишокот маснотии. Украсете со свежи билки.

Полнети тиквички

Потребни ви се: 2-3 главици кромид, 2-3 чешниња лук, 4-5 тиквички, 2-3 филети пилешко (или една пилешка гради), зачини, сол, бибер, кечап, 2 дл кисела павлака.

Подготовка:

Пржете го кромидот во масло, додадете лук и измијте ги тиквичките, исечете ги по должина и издлабете за да добиете облик на чамец, потоа исечете го издлабениот дел од тиквичките на коцки и додајте го кромидот. Гответе го пилешкото одделно, исечете го на коцки и додадете го во претходната смеса. Динстајте ги сите заедно додека не испари целата вода, додајте миризливи сол, сол и бибер. Со оваа смеса наполнете ги тиквичките, наредете ги во огноотпорен сад или плех и прелијте ги со кечап пред печење. Кога тиквичките се речиси готови, извадете ги од рерна, прелијте ја киселата павлака и вратете се во рерна да се пече уште малку.

Печени плескавици од тиквички

Потребни ви се: 4 јајца, 1 кг тиквички, 200-300 гр рендано сирење, 2 дл кисела павлака, 1,5 чаши масло, 200 гр гриз, малку брашно, лажичка магдонос, вреќа прашок за пециво.

Подготовка:

Исчистете ги, изрендајте ги, посолете и ставете ги во тенџере да се исцеди водата. Во сад изматете јајца, додајте павлака, сирење, масло, гриз, прашок за пециво, потоа додадете рендани тиквички, посолете малку, додадете брашно и магдонос. Обликувајте ги плескавиците од смесата и ставете ги на плех. Печете околу 30 минути во загреана рерна на 180 степени.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!