5 дневни навики за спречување на сува кожа

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници! Првутот обично се...

Сподели

5 дневни навики за спречување на сува кожа.

Ја подобруваме вашата рутина за убавина.

Немојте претерано да користите пилинг за кожа

Прекумерната употреба на пилинг е честа грешка кај луѓето кои се борат со сува кожа. Всушност, пилингот нема да го реши проблемот со сува кожа, туку само ќе ја повреди и дехидрира вашата кожа. Експертите препорачуваат да правите пилинг не повеќе од два пати неделно – тоа е доволно за ефикасен пилинг и е безбедно за кожата.

Користете средства за чистење без сулфати

Да, не само шампоните можат да содржат сулфати, туку и средството за чистење на вашето лице. Натриум лаурет сулфат (или SLS) е ефикасна, но не и нежна состојка за чистење. Не само што ќе ги отстрани остатоците од шминка и нечистотија насобрани во текот на денот, туку и ќе ја „избрише“ заштитната бариера на кожата. Резултатот е сува, иритирана кожа. Ако откриете дека вашиот чистач содржи сулфати – не грижете се, ситуацијата може лесно да се поправи. Само научете да го читате составот кога купувате козметика.

Брза апликација на производот

Во никој случај не треба да правите паузи помеѓу точките од вашата дневна рутина за убавина. Секое средство за чистење (дури и со добар состав) ја суши кожата на еден или друг начин. Затоа, нанесете го тоникот веднаш по миењето. Ако почекате само неколку минути, вашата кожа ќе дехидрира и ќе се чувствувате суво и затегнато. Направете навика: прво измијте го лицето, а потоа нанесете тоник, хидратантен крем. Патем, уште една добра навика: подобро е да го нанесете тоникот на малку влажна кожа – ќе помогне да се „заклучи“ влагата во кожата и да блесне.

Секогаш користете ноќен крем

Многу луѓе одбиваат да користат ноќен крем под изговор дека „кожата мора да дише“. Всушност, ако кремот има добар состав, тогаш нема да ја лиши вашата кожа од способноста да дише, но отсуството на кремот значително ќе ја влоши ситуацијата со сува кожа. Исто така, не се препорачува да се користи дневен крем како ноќен крем: тие имаат различни состави, различни функции и не можат да се заменат едни со други.

Секогаш нанесувајте крем со заштитен фактор

Колку пати е кажано сè за потребата од користење крема за сончање во текот на годината, но многумина сепак го игнорираат овој совет. Ултравиолетовото зрачење е штетно за кожата: ја прави кожата сува и досадна, значително го забрзува процесот на стареење и предизвикува хиперпигментација.

Покрај тоа, сончевата светлина може да предизвика микро-пукнатини на кожата и, како резултат на тоа, лупење и воспаление. Затоа, производите со заштитен фактор не треба да се занемаруваат ниту во зима. Користете лесни креми за сончање – тие едвај се чувствуваат на кожата и сигурно ја штитат од УВ зрачење.

error: Content is protected !!