ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 фази на љубов низ кои поминуваат сите парови

5 фази на љубов низ кои поминуваат сите парови.

Секоја емоционална врска е специфична за себе, но, исто така, сите тие имаат некои заеднички компоненти.

Сите ние имаме идеална слика за врската кога ќе запознаеме личност за која мислиме дека е совршена за нас. Теоретски, сите проблеми и искушенија изгледаат безопасни, но во пракса сè уште е поинаку.

Љубовта е патување без јасна крајна цел и не треба да очекуваме дека во одреден момент ќе можеме да погледнеме наназад и да кажеме дека „предизвиците што ги надминавме беа едноставни“ – бидејќи каде и да сме, не чека барем уште една пречка.

Многу истражувања кои се занимавале со темата „љубов“ дошле до заклучок дека секоја врска поминува низ пет фази, но дека многу парови остануваат заглавени во третата, по што најчесто раскинуваат.

Меѓутоа, оние кои ја надминуваат таа криза трета фаза, можат да здивнат, бидејќи покрај себе имаат вистинска љубов и сроден дух.

1. Заљубување

Првата фаза е заљубувањето, при што и при самата помисла на посебна личност чувствувате „пеперутки“ во стомакот. Тогаш најчесто фантазирате за вас како пар и за вашата заедничка иднина.

Во текот на оваа фаза, која е релативно пократка од другите, вие сте убедени дека овој маж или жена се вистинската личност за вас.

2. Проблемите излегуваат на површина

Сега почнувате да ги забележувате разликите помеѓу вас и вашиот партнер, а некои работи кои порано ни беа убави, сега почнуваат да ни пречат. Чувството на љубов се меша со чувството на отуѓеност и не измачува ако сме навистина „совршени“ еден за друг.

3. Разочарување

Овој период може да изгледа како крај за многу парови. Досега сите маани целосно излегоа на површина, а прашањата кои упорно ги туркавте под тепих сега се очигледни.

4. Пресвртна точка

Четвртата фаза е фазата на одлучување за останување, односно престанок. Кога ќе почнете сериозно да размислувате за заминување или дури и да правите планови за понатамошен живот без партнер , знаете дека сте стигнале до таа фаза.

5. Знаете дека е – тоа е

Верувате дека можете да го освоите светот и да ја реализирате секоја своја идеја само кога ќе се држите заедно. Ова е фазата во која можете да започнете заеднички проект – патување низ светот, семеен бизнис, проширување на семејното гнездо.

Ако сте ја достигнале оваа, последната фаза, тоа е знак дека имате сродна душа и љубов до крајот на животот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!