ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 ИДЕИ ЗА СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Лесни и вкусни јадења подготвени на работа!

5 ИДЕИ ЗА СОВРШЕН ЛЕТЕН РУЧЕК: Лесни и вкусни јадења подготвени на работа!

Ако немате многу време да се подготвите за на работа и плус вашиот оброк, овие идеи ќе ви се најдат добро кога ви недостасува време.

Сигурни сме дека дури и во лудило не сакате да поминувате часови пред шпоретот подготвувајќи храна, па затоа најдовме 5 предлози за летен ручек кои се подготвени за само 15 минути. Тие се лесни и вкусни, вистинско уживање за лето.

1. ТОРТИЉА СО ПУШЕН ЛОС

Состојки:

• Тортиља интегрална, 1 парче, 40 гр
• Зелена салата
• Половина краставица
• Пушен лосос 50 гр
• Крем сирење 50гр

Подготовка:

Излупете краставица и исечете ја на тенки парчиња. Готовата тортилја премачкајте ја со намачкана, наредете свеж зеленчук и пушен лосос. Свиткајте сè и оброкот е подготвен.

2. КЕСАДИJA

Состојки:

• 2 тортиљи
• 1 црвен пипер
• 1 зелена пиперка
• Слатка пченка 50 гр
• Гауда сирење околу 25 гр
• 1 лажица путер

Подготовка:

Ставете го путерот во тава и загревајте, а потоа ставете ја тортилја. Во тортилја изрендајте рендано сирење, сецкани пиперки и пченка. Кога тортилја ќе стане златна од долната страна, преклопете ја и исечете ја на три триаголници. Можете да додадете зеленчук како што сакате, и слободно можете да додадете прелив со сирење со малку маснотии или сос од соја.

3. ОВОШНА САЛАТА СО СЛАДОЛЕД

Состојки:

• Јагоди, 50 гр
• 1 праска
• 2 киви
• Сладолед од ванила, 1 порција, 95 гр

Подготовка:

Овошјето измијте го, излупете го и исечкајте го на мали парчиња, а потоа послужете го во сад со 1 лажичка сладолед.

4. СМУТИ

Потребно е:

• 1 банана,
• 1 нектарина
• Сок од портокал, 1 чаша, 200 гр
• 1 чаша ананас

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во мешалка и мешајте додека смесата не стане хомогена.

5. ЗЕЛЕНА ПАЛЕНТА

Потребно е:

•Полента, 30 гр
•Спанаќ, 30гр
•Маслиново масло, околу 10 гр
•1 чешне лук
•лажичка сол

Подготовка:

Прво, измијте го спанаќот, исечкајте го и бланширајте го на кратко, а потоа измешајте го со миксер за стапчиња за да стане крем. На малку маслиново масло испржете го лукот, а потоа добро додадете ги кремот од спанаќ и солта. Пржете кратко и додадете малку млеко во спанаќот по желба за подобар вкус.

Гответе ја палентата во солена вода во согласност со упатствата. Додека не се згусне, додадете спанаќ и сè добро измешајте Кога сè е готово, истурете ја палентата во калап или тава и почекајте да се излади целосно. Кога ќе се излади добро, исечете ги на коцки и послужете со риба на скара и салата по ваш избор.

palenta-spanakj

Се надеваме дека ви помогнавме во изборот за вашиот летен оброк.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!