ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 МОЌНИ НАМИРНИЦИ: Оваа храна може да го врати нивото на крвниот притисок во нормала!

5 МОЌНИ НАМИРНИЦИ: Оваа храна може да го врати нивото на крвниот притисок во нормала!

Начинот на исхрана се одразува на нашето здравје. Лекарите нагласуваат дека овие 5 намирници имаат корисен ефект врз организмот, а има индикации дека можат да го намалат високиот крвен притисок.

Еве што дефинитивно треба да биде на вашата чинија:

Боровинки

Тие се полни со флавоноиди , го намалуваат нивото на лош холестерол и го регулираат крвниот притисок. Боровинките се скоро секогаш достапни, а можете да ги додавате на секој појадок или да ги јадете наместо вечера.

Репка

Истражувањата покажаа дека пациентите со висок крвен притисок кои пиеле сок од цвекло, покажуваат неверојатен напредок во намалувањето на крвниот притисок. Друга студија заклучува дека нитратите во сокот, кои го намалуваат притисокот во рок од 24 часа, веројатно се одговорни за тоа.

Компир

Калиум и магнезиум , два минерали кои помагаат во намалување на крвниот притисок, се наоѓаат во оваа храна. Содржат и растителни влакна, кои се основна состојка во секоја здрава исхрана.

Маслиново масло

Има корисен ефект врз липидите во крвта и исто така го намалува крвниот притисок. Една студија покажува дека колку е помало маслиновото масло што го користите, толку е помал притисокот.

Темно чоколадо

Содржи флавоноиди кои ги прават вените поеластични, а фактот дека нивното консумирање го намалува крвниот притисок е докажано во голем број студии. Однесувајте се кон себе околу 15 гр темно чоколадо на ден со најмалку 70 проценти какао.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!