ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 најдобри мини-серии што ќе ги изгледате за еден ден

5 најдобри мини-серии што ќе ги изгледате за еден ден.

Најдобрата мини-серија отсекогаш била мистерија, бидејќи на крајот од секоја епизода, секогаш ве оставаат толку мрачни што не можете да одолеете да ја гледате следната епизода. Понекогаш се случува на крајот од десеттата епизода (кога продукцијата ќе сфати дека серијата достигна огромна популарност), на црниот екран да ги видите буквите „крај на првата сезона“; но ќе се обидеме да избегнеме такви серии на оваа листа.

Ви донесовме 5 мини-серии што ќе ве заинтригираат толку многу што ќе ги гледате за еден ден.

1. The Undoing

Оваа серија ги надмина сите наши големи очекувања, кога видовме дека главните улоги ги толкуваа Никол Кидман и Хју Грант. Оваа мистерија нè носи до Петтата авенија, каде ќе имаме можност да ирнеме во (не) среќните животи на „кругот на двајца“ на Њујорк. Кога ќе најдат мртва една од мајките во основно училиште во Менхетен, почнува да се развива приказна што ќе не држи во неизвесност до последната епизода.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Undoing (@undoinghbo)

2. Behind Her Eyes

Една од ретките добри работи што ни ги донесе 2020 година е дефинитивно оваа серија. Психолошкиот трилер, кој има 6 епизоди, ја следи приказната за самохрана мајка која по страсната ноќ со странец, сфаќа дека тој е нејзиниот нов шеф. Таа започнува афера со него, но исто така развива пријателство со неговата психички болна сопруга. Оваа серија ќе ја следите со широко отворени очи, додека комплетно неочекуваниот крај ќе ја следите со отворена уста.

3. Bodygard

Оваа мини-серија е прогласена за најдобра британска серија во оваа деценија. Заплетот е фокусиран на воен ветеран кој станал полицаец, а неговата задача е да заштити политичар кој се соочува со смртни закани. Ако сакате политички заговори и криминални серии, серијата „Бодигард“ е нивната најдобра комбинација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Bodyguard (@bodyguard__bbc)

4.Little Fires Everywhere

Рис Витерспун и Кери Вашингтон може да се видат на малите екрани за прв пат во оваа мини-серија од 8 епизоди. На првата сцена, ја гледаме куќата како гори до темел, поради пожар што избувна во спалната соба. Кога приказната се враќа на претходното лето, сфаќаме дека ова е приказна за две жени, богата мајка на четири деца и самохрана мајка на слободен дух, чиишто животи ќе бидат предодредени да бидат поврзани. Овој криминален трилер е само оклоп за темите зафатени длабоко под него, а тоа се мајчинството, женската амбиција и сексуалната политика.

5. I Know This Much Is True

Марк Руфало ја доби престижната награда САГ за неговата улога во оваа серија. Врз основа на истоимената книга од 1998 година, фокусот на оваа серија е насочен кон идентични близнаци, од кои едниот страда од параноидна шизофренија. Оваа драма сурово ја разоткрива човечката мизерија, траума и трагедија. Сето ова е покриено со превез на мистерија што висеше уште од раѓањето на близнаците. Двата лика фантастично ги игра Марк Руфало, а од споредните ликови до епизодните улоги, сите актери се генијални, а оваа серија ќе ја следите со задоволство.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!