ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 навики кои ќе ја подобрат вашата утринска рутина

5 навики кои ќе ја подобрат вашата утринска рутина.

На секого му треба лесно, воздушно и безгрижно време да испие чаша чај или кафе, да слуша музика и да се подготви за остатокот од денот. Сепак, изминатата година, со многу големи промени, ме натера да размислувам: какви промени треба да направам во утринската рутина со цел тие да внесат поголема рамнотежа во моите животни цели?

Топла лимонада наместо кафе

Ова е едноставен утрински чекор кој, ако ништо друго, помага при хидратација . Ова беше дополнителен чекор во мојата рутина, така што дефинитивно морав да ја зацврстам таа навика со текот на времето, но вредеше. Многу ми се допадна жешката лимонада, и кога ќе ми здосади повторно се враќам на чајот. Секако, овој нов ритуал беше посвеж од кафето, ме стопли и делуваше како помалку кисела основа за стомакот од кафето.

Вежбање на наизменичен пост

Не знам дали сте чуле за наизменичното објавување. Колку повеќе истражував, толку повеќе бев убедена дека овој пост ќе ми помогне да ги остварам своите цели. Читајќи повеќе за тоа, научив дека грицкањето цел ден може да го забави дигестивниот систем и не му дозволува на телото добро да ја апсорбира храната и неговите хранливи материи . Пробувањето на оваа диета неколку недели беше барем прилагодување, па решив да бидам супер-одговорна за тоа што и кога јадам. Јас ги заменив случајните грицки доцна во ноќта со чај и вода. Знам, не е баш најсреќната алтернатива, но да речеме дека ќе бидете најхидрираната личност што ја познавате, што ќе ја направи вашата кожа среќна.

Кажете им ДА на смутињата

Не можам да кажам дека некогаш сум бил страстен обожавател на сокови, но додека барав природни начини за зајакнување на имунитетот на дневна основа , наидов на едноставно исцедено овошје. Само да ви кажам: моето ниво на енергија никогаш не беше поголемо, размислувањето беше појасно и можев да кажам дека нивото на стрес беше малку пониско.

Туш со ладна вода

Ова беше убедливо најтешката работа, особено во овој период од годината. Сепак, она што го добивате со ова ви дава мотивација да ја претворите славината во поладна вода додека се бањате. Некои од придобивките се: намалено воспаление, зголемена циркулација, зајакнат имунитет, зголемена енергија и повеќе хидрирана кожа . Дефинитивно се чувствував поенергично, а кожата ми беше помалку воспалена на места каде што обично е сува. Се чувствував како да дишам подлабоко, што му помогна на моето тело да се прилагоди на постудената вода.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by visual magazine (@comely.way)

Мало истегнување

Никогаш не сум се чувствувала поенергично или помалку стресно отколку по ригорозен тренинг. Оваа рутина ќе им се допадне на оние кои се наоѓаат во јога, пилатес или медитација. Не сакам да дадам прецизни движења или совети, само направете нешто што ќе ве придвижи и фокусирајте се на градење посилна врска со себе додека вежбате. На крајот од овие вежби, не заборавајте да се истегнете. Исто така, би било добро да ја вежбате техниката на длабоко дишење и да ја воведете откако ќе завршите со истегнување.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!