ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 навики пред спиење кои ве здебелуваат а немаат врска со храна

5 навики пред спиење кои ве здебелуваат а немаат врска со храна.

Се борите со два или три килограми вишок, ви се чини дека правите сè како што треба, но не можете да ја достигнете посакуваната тежина? Многу е можно заради навиките што ги имате пред спиење, а за кои можеби не сте свесни. Еве како да се ослободите од нив!

Ја прескокнувате вечерата

Ако избегнете вечера со цел да изгубите тежина, можно е да се здебелите бидејќи утре ќе прејадете за појадок. Големите паузи помеѓу оброците ја стимулираат работата на хормоните на гладот. Сепак, последниот оброк во денот треба да биде два часа пред спиење.

Чаша вино пред спиење

Не е важно што пиете пред да одите во кревет, затоа што некои пијалоци ве будат и дебелеат. Значи, кофеинот ќе ве распадне, а тоа ќе предизвика хормони на глад. Затоа, оставете го последното кафе во денот да биде шест до осум часа пред спиење. Дури и чаша вино пред спиење не се препорачува поради калориите што ќе се акумулираат.

Од кревет одговарате на е-пошта

Сите обврски што не сте успеале да ги направите во текот на денот оставете ги наутро. Инаку, ако започнете да одговарате на е-пошта од креветот и ги завршите преостанатите задачи, тоа сигурно ќе ве вознемири. Ова потоа доведува до маѓепсан круг, па може да почувствувате желба за храна иако веројатно не сте гладни.

Вежбате доцна

Вежбањето секогаш се препорачува, но не два до три часа пред спиење. Во спротивно, ќе изгубите тежина поради ендорфин, утре ќе имате помалку енергија, така што постои поголема шанса да не бидете активни, и да потрошите повеќе калории. Добра идеја по вечерен оброк е половина час пешачење или малку лесни домашни работи.

Не легнувате на време

Недостатокот на сон предизвикува многу проблеми: бидејќи наутро нема да имате волја за ништо, ќе добиете тежина . Истражувањата покажуваат дека оние кои не легнуваат на време и не спијат доволно имаат повисок индекс на телесна маса и се дебели. Затоа, проверете дали спиете оптимално осум часа и одете во кревет барем еден час пред полноќ.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!