ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 правила за живот без депресија

Избегнете депресија. Психолозите ве советуваат да се придржувате до овие пет основни правила, благодарение на кои ќе можете да одржувате рамнотежа во секоја ситуација .

Запомнете ги овие правила, особено во тешки животни ситуации, тогаш можете да се справите со кој било проблем и никогаш нема да се соочите со депресија.

Правило број 1.

Размислувај позитивно. Нашите мисли ја обликуваат нашата реалност. Она што е важно е што мислиме и чувствуваме. Секој може да научи да ги контролира своите мисли и, доколку е потребно, да престане да размислува негативно.

Правило број 2.

Не размислувајте за вашите непријатели, не трошете време и енергија на нив. Ако некој ве навредил и не ни помислува да се покае, престанете да ја обвинувате и осудувате оваа личност. Луѓето кои ги навредуваат другите, всушност се и самите длабоко несреќни. Не дружете се со токсични луѓе и не очекувајте благодарност за вашите добри дела.

Правило број 3.

Самосожалување не доаѓа предвид! Апсолутно секоја личност има проблеми, но некој ги надминува, а некој паѓа во депресија поради ситници. Радувај се на се што имаш. Ако имате покрив над главата и јадете секој ден – вреди да се цени животот. Погледнете околу вас, светот е прекрасен, благословите ве опкружуваат од сите страни, само треба да научите да ги забележувате.

Правило број 4.

Бидете свои и не ги имитирајте другите. Не треба да се споредувате со некого, затоа што сте единствена личност и треба да бидете горди на тоа. Верувајте, имате многу доблести што можеби им недостасуваат на другите луѓе. Верувајте во себе, развивајте се, научете нови работи, живејте исполнет живот.

Правило број 5.

Не грижете се за вашите проблеми и обидете се да ги задоволите другите. Психолозите велат дека ако правите добри дела секој ден, две недели, тогаш можете да заборавите на обесхрабрувањето и депресијата. Радувајте ги луѓето околу вас со насмевка, убав збор, вкусен сок

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!