ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 причини зошто не ги прекинуваме лошите пријателства!

5 причини зошто не ги прекинуваме лошите пријателства!

Исто како и семејните и љубовните врски, пријателствата имаат свои подеми и падови. Меѓутоа, на многу луѓе им е тешко да ги прекинат пријателствата, дури и ако не уживаат да го поминуваат времето со дадени луѓе.

Зошто е така?

Следниве 5 причини делумно објаснуваат зошто остануваме во лоши пријателства:

1. Се знаеме долго време

Кога познавате некого неколку години, па дури и неколку децении, многу е тешко да го прекинете пријателство со таа личност. Бидејќи споделивте толку многу убави моменти заедно, изгледа незамисливо во одреден момент едноставно да престанете да комуницираме.

Затоа толерираме многу работи што не ни се допаѓаат во однесувањето на пријателите кон нас со надеж дека ситуацијата ќе се промени и се ќе биде како порано.

2. Пријателот ни помогна кога имавме проблем

Некои работи не се забораваат. Ако некогаш сте поминале низ тешки моменти во вашиот живот, а вашиот пријател ви помогнал да ги надминете, сигурно чувствувате вечна благодарност кон него и подготвени сте да го издржите многу повеќе од другите луѓе.

Сепак, мора да има некои ограничувања во пријателството . На крајот на краиштата, каков пријател е тоа кој се чувствува слободен да ве повреди само затоа што еднаш ви помогнал да излезете од лоша ситуација.

3. Дел сме од исто друштво со пријателот

Лесно е да се прекине комуникацијата со личност со која немате заеднички пријатели, но што да направите ако сте дел од истото друштво? Потенцијалните компликации што произлегуваат по прекинувањето на таквото пријателство се премногу голем ризик за многу луѓе, поради што тие претпочитаат да бидат вечно незадоволни отколку да донесат тешка одлука.

4. Страдаме од лоши пријателства затоа што се плашиме од осаменост

Не е подеднакво лесно за сите да бидат сами, особено за луѓето кои секогаш се навикнати да бидат опкружени со семејството и пријателите. Таквите луѓе воопшто не размислуваат за прекин на лошите пријателства, бидејќи секоја алтернатива во која треба повторно да бидат сами и да бараат нови познаници е премногу стресна .

5. Не знаеме како да ставиме крај на пријателството

Како раскинуваат пријателите на прво место ? Ова е прашање што им се вртеше во главите на многу луѓе кои по голема расправија посакуваа никогаш повеќе да не го видат својот поранешен најдобар пријател.

Дали е тоа исто како раскинување помеѓу љубовниците или е потребно да се направи на некој друг начин? Особено е комплицирано да се стори тоа ако сме дел од исто друштво со пријателот со кој сакаме да ја прекинеме врската, бидејќи речиси сигурно повторно ќе се сретнеме по големо „раскинување“.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!