ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 причини зошто некои жени изгледаат добро и на 60 години

5 причини зошто некои жени изгледаат добро и на 60 години.

Дали сте забележале дека повеќето жени, како што наполнат шеесет години, се спојуваат во масата на истите луѓе на нејзина возраст?! Сите имаат кратка сива коса (скоро машка фризура), очила и носат шарени фустани…

Еве 5 причини зошто една жена во шеесеттите години изгледа како старица:

1. Тип на стареење и несоодветна грижа

Секоја жена има свој тип на стареење. Но, ретко која му придава посебно значење на тоа, верувајќи дека е доволно само да се грижите за себе. Стареењето зависи и од тоа какви проблеми нè очекуваат со возраста.

Уморен тип на возраст. Еден од најтешките за корекција. Намален тон на ткиво – остри назолабијални набори, спуштен горен капак и агли на устата, од кои лицето изгледа тажно и уморно.

Ситно збрчкан.

Мускулест. Промените поврзани со стареењето во таквото стареење се најмалку изразени, а кожата останува мазна дури и во староста. Како по правило, овој тип е карактеристичен за азиските жени.

Деформација. Најнепријатно е кога целото лице остарува одеднаш: подочњаци се појавуваат под очите, брчки на вратот и двојна брада…

2. Здравствени и стоматолошки проблеми.

Реалноста е дека нашиот народ не е навикнат на превенција на болести. Трчаме на лекар кога сè веќе се случило. И не е сè во изгледот, туку во животот.

Ова исто така важи и за забите – една од најболните теми. Како и да е, како изгледаме, како старееме, во голема мера зависи од состојбата на усната шуплина и бројот на заби. Секој козметолог ќе го потврди ова.

3. Начин на живот

Постарите дами често одбиваат да спортуваат, отпишувајќи го недостатокот на пари за тренинг. Ова се само изговори, а парите немаат никаква врска со тоа. Да, позабавно е да вежбате во друштво на истомисленици и ефектот е позабележителен. Но, дури и секојдневното одење е веќе доволно за одржување на фитнесот и, според тоа, појавата на помлада личност. Главната работа е да сакате.

4. Начин на размислување

Многу пензионери одат назад кога ќе се пензионираат. Нивните животи минуваат во досада, спиење и гледање телевизија. На крајот, интересот за нови знаења, забава и облека исчезнува. Таквиот начин на живот носи занемарен изглед и вишок килограми.

5. Застарена облека

Ова не значи дека треба да ја смените облеката во крајност. Идеална опција е вашиот сопствен стил кој одговара на вашата возраст и тип на тело. Да изгледате младо и да изгледате трендовски не е исто.

Можете да изгледате модерно на која било возраст.

Стилистите топло препорачуваат да оставите безоблична облека од „забавни“ бои во корист на нежни, пастелни тонови кои го освежуваат тенот.

Жената на која било возраст може да остане привлечна и да не изгледа како „баба“, доволно е само да биде насмеана, позитивна личност која секогаш има време за себе и своите интереси.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!