5 причини зошто секогаш се чувствувате уморни

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

5 причини зошто секогаш се чувствувате уморни.

Дали се чувствувате исцрпено во последно време? Единствено сигурно е дека некои навики ви ја трошат енергијата и го зголемуваат заморот.

Малите работи што ги правите (или не ги правите) можат да ве исцрпат и психички и физички. Подолу ќе ви откриеме неколку навики кои секогаш ве прават да се чувствувате уморни.

Не вежбате

Вежбањето ја зголемува силата и издржливоста, го помага функционирањето на кардиоваскуларниот систем и обезбедува кислород и хранливи материи во ткивата. Затоа, следниот пат кога ќе бидете во искушение да легнете на каучот, отидете на брза прошетка и нема да се покаете.

Не пиете доволно вода

Само 2% од загубата на вода може да го намали вашето ниво на енергија. Дехидрацијата предизвикува намалување на волуменот на крвта и тоа ја забавува брзината со која кислородот и хранливите материи допираат до вашите мускули и органи.

Чувството на жед е првиот знак дека треба да бидете хидрирани, но не е единствениот, па добро е да не се потпирате само на него. Добар показател за хидратација е бојата на урината. Колку е потемна бојата, толку е поинтензивна дехидрацијата, па мора веднаш да се напиете вода. Секогаш обидувајте се да имате чаша или шише вода со вас. Јадењето овошје и зеленчук исто така може да ве одржува хидрирани.

Не внесувате доволно железо

Недостатокот на железо може да ве направи поспани, раздразливи и слаби. Зголемете го внесот на железо за да го намалите ризикот од анемија. Јадете говедско месо, грав, јајца, темно зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови и комбинирајте растителна храна со витамин Ц.

Вие сте перфекционист

Стремежот да бидете постојано совршени ве тера да работите многу понапорно отколку што е потребно. Она што можете да го направите е да поставите реални цели и да ги оставите настрана оние кои тешко се постигнуваат. Исто така, важно е да се грижите за себе за да се опуштите и да имате енергија.

Имате неуредна канцеларија

Неуредната канцеларија може ментално да ве исцрпи, а истовремено да ја ограничи способноста на вашиот мозок да обработува информации. Затоа, на крајот од денот, погрижете се вашата канцеларија да биде уредна и ќе видите дека тоа ќе ви помогне да се чувствувате подобро следното утро.

error: Content is protected !!