ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 причини зошто секогаш се чувствувате уморни

5 причини зошто секогаш се чувствувате уморни.

Дали се чувствувате исцрпено во последно време? Единствено сигурно е дека некои навики ви ја трошат енергијата и го зголемуваат заморот.

Малите работи што ги правите (или не ги правите) можат да ве исцрпат и психички и физички. Подолу ќе ви откриеме неколку навики кои секогаш ве прават да се чувствувате уморни.

Не вежбате

Вежбањето ја зголемува силата и издржливоста, го помага функционирањето на кардиоваскуларниот систем и обезбедува кислород и хранливи материи во ткивата. Затоа, следниот пат кога ќе бидете во искушение да легнете на каучот, отидете на брза прошетка и нема да се покаете.

Не пиете доволно вода

Само 2% од загубата на вода може да го намали вашето ниво на енергија. Дехидрацијата предизвикува намалување на волуменот на крвта и тоа ја забавува брзината со која кислородот и хранливите материи допираат до вашите мускули и органи.

Чувството на жед е првиот знак дека треба да бидете хидрирани, но не е единствениот, па добро е да не се потпирате само на него. Добар показател за хидратација е бојата на урината. Колку е потемна бојата, толку е поинтензивна дехидрацијата, па мора веднаш да се напиете вода. Секогаш обидувајте се да имате чаша или шише вода со вас. Јадењето овошје и зеленчук исто така може да ве одржува хидрирани.

Не внесувате доволно железо

Недостатокот на железо може да ве направи поспани, раздразливи и слаби. Зголемете го внесот на железо за да го намалите ризикот од анемија. Јадете говедско месо, грав, јајца, темно зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови и комбинирајте растителна храна со витамин Ц.

Вие сте перфекционист

Стремежот да бидете постојано совршени ве тера да работите многу понапорно отколку што е потребно. Она што можете да го направите е да поставите реални цели и да ги оставите настрана оние кои тешко се постигнуваат. Исто така, важно е да се грижите за себе за да се опуштите и да имате енергија.

Имате неуредна канцеларија

Неуредната канцеларија може ментално да ве исцрпи, а истовремено да ја ограничи способноста на вашиот мозок да обработува информации. Затоа, на крајот од денот, погрижете се вашата канцеларија да биде уредна и ќе видите дека тоа ќе ви помогне да се чувствувате подобро следното утро.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!