ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 промени што укажуваат дека ви недостасува кофеин

5 промени што укажуваат дека ви недостасува кофеин.

На кафето не му е лесно да се збогува со вас, а оние што ќе одлучат да го сторат тоа треба да знаат како ќе изгледа.

Повеќето луѓе не можат да замислат да го започнат денот без жешка шолја кафе . Овој пијалок е за да не разбуди, да ни даде енергија и да ја зголеми концентрацијата, што е исклучително добро за сите деловни луѓе, па тоа е причината зошто кафето, после вода, е најпопуларниот пијалок на планетата.

Токму овие се причините зошто одвикнувањето од кафе е доста тешко.

Ако сте одлучиле да престанете да пиете кафе, треба да бидете подготвени да се соочите со бројни реакции.

1. Интензивни главоболки

Главоболките обично се јавуваат кога нагло ќе престанете да пиете кафе, а претходно сте го пиеле неколку пати во текот на денот. Кога консумирате кофеин, всушност го зголемувате лачењето на адреналин, допамин и други хормони, а кога ќе престанете да го внесувате во телото, вашето тело ќе биде преплавено со аденозин, хормон кој е одговорен за чувството на замор и поспаност.

2. Чувство на исцрпеност

Кога велиме кофеин, не мислиме на строго кафе, туку на сите пијалоци што го содржат.

Ако престанете да ги пиете, може да почувствувате чувство на вознемиреност, исцрпеност, како и проблеми со спиењето и ненадејни промени во расположението.

Овие симптоми обично траат неколку дена, до две недели.

3. Намалена концентрација

Луѓето кои работат во канцеларија пијат кафе со цел да имаат подобра концентрација.

Ако одлучите да отворите нов нов лист и да ги исфрлите пијалоците со кофеин од употреба, бидете подготвени за нагло опаѓање на вашата концентрација, што ќе влијае на вашата продуктивност.

4. Несакани ефекти

Оние кои престанале да пијат кафе, имаат несакани ефекти како што се депресија, вртоглавица, симптоми слични на грип и бавност. Сепак, не очајувајте, бидејќи овие симптоми нема да траат вечно.

Експертите тврдат дека повеќето од симптомите на кофеинската криза се повлекуваат по првите два дена, додека другите ефекти нема да траат подолго од една недела или две.

5. Проблеми со запек

Кофеинот ги стимулира цревата да се движат, па нормално е запек да се појави кога ќе престанете да пиете кафе.

За среќа, овој проблем е решен. Се што треба да направите е да јадете повеќе влакна, да пиете повеќе вода и да вежбате.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!