ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 работи кои мајките мораат да им ги кажат на своите ќерки

5 работи кои мајките мораат да им ги кажат на своите ќерки.

Од ден на ден, од година во година, повторувајте ги овие лекции на вашите ќерки, девојки, млади жени и нема да погрешите.

Ако сакате да воспитате среќни, самоуверени жени полни со самодоверба, кои знаат да станат кога ќе паднат, и ако сакате вашата врска да биде уште поотворена и поблиска, не смеете да ги изгубите од вид овие лекции.

Ќе успееш!

Дури и кога ситуацијата изгледа безнадежна и кога ние самите мислиме дека некои од нашите напори ќе пропаднат, важно е да слушнеме глас од позадина што не турка напред и повторува дека верува во нас. За многумина, тоа е само глас на родителите, па дури и само спомен на храброста од детството. Сепак, не заборавајте да ги потсетите дека не е секој неуспех трагичен: ако се случи, следниот обид може да биде целосен успех.

Ти си преубава – во здолниште, во панталони, со соберена или пуштена коса, со шминка или не.

Да, можеби звучи како клише, но за секоја девојка, особено додека растела во времето на Инстаграм, важно е да се нагласи дека е убава таква каква што е. Малите нешта како коса, шминка и облека можат да направат да се чувствува поинаку, но нејзината самодоверба и свесност за сопствената убавина не треба да зависат од „украсите“.

Раѓањето на тебе е најдоброто нешто што сум го направила во мојот живот.

Во ниту еден момент детето не треба да се чувствува како да е родено по грешка, како неговото постоење да е само последица на околности, како да е непожелно – мора да биде јасно без разлика дали е момче или девојче.

Мажот не е неопходен.

Ако успее да ја пронајде љубовта на својот живот и да го помине остатокот од животот, насмеана и исполнета, никој нема да биде посреќен поради тоа од нејзините родители. Сепак, секоја жена мора да знае дека среќата не зависи од тоа дали мажот е присутен во нејзиниот живот и дека не смее да се согласи на лош третман само за да не биде сама.

Не грижи се дали сум вознемирена.

Колку работи криевте од мајка ви за да не ја вознемирите? Важни работи, работи што ве определија во животот, поради што поминавте непроспиени ноќи? Без разлика дали девојката страда од раскинување или се плаши од испит, важно е да знаете дека таа секогаш има поддршка и разбирање кај своите родители.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!