ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 работи што не треба да ги правите за време на бременост : Тие влијаат на развојот и здравјето на бебето во матката

5 работи што не треба да ги правите за време на бременост : Тие влијаат на развојот и здравјето на бебето во матката.

Промените на начинот на живот за време на бременоста се задолжителни со цел да се овозможи правилен развој на бебето.

Mногу идни мајки многу често се збунети и не се сигурни како треба да се однесуваат за време на бременоста .

Бременоста е период кога идната мајка треба да се грижи за неа и здравјето на бебето, и вообичаена појава е жените да се соочат со бројни сомнежи. Додека некои се согласуваат дека мама треба да јаде за две лица, други ја отфрлаат таа теорија и го тврдат токму спротивното.

Најважно е идните мајки да бидат свесни дека сe што консумираат доаѓа до нероденото бебе и на тој начин го гради нејзиниот имунитет.

Покрај цигарите и алкохолот, кои се строго забранети за време на бременоста , постојат и некои други работи што бремените жени треба да ги избегнуваат.

1. Конзумирање кафе

Внесот на кофеин треба да се прекине или барем да се намали за време на бременоста, бидејќи има лош ефект и на бремената жена и на бебето. Кофеинот не се наоѓа само во кафето, туку и во многу други производи што ги консумираме секој ден. Особено внимание треба да се посвети на ова за време на бременоста.

Би било препорачливо да се откажете од кофеинот во првите три месеци од бременоста, кога е најризично.

2. Одржување диета

Урамнотежената и разновидна исхрана е клучна за одржување на добро здравје за време на бременоста. Бремените жени имаат потреба од протеини исто како и јаглехидратите. Недостатокот на хранливи материи негативно влијае на здравјето на мајката, а пред се на здравјето на детето.

3. Одење во сауна

Ако бремената жена е директно изложена на температура над 38 степени во првиот триместар , тоа може да го загрози здравјето на детето. Најдобро е да се избегнуваат места со високи температури, како што се сауни и џакузи.

4. Интензивно вежбање

Не е забрането бремените жени да вежбаат, дури е пожелно, но со соодветен интензитет. Избегнувајте вежби кои трошат многу енергија и ненадејни движења. Се препорачува идните мајки да одат на прошетка или пливање секој ден.

5. Не се грижите за вашето емоционално здравје

Со причина, бременоста се нарекува и „друга состојба“, бидејќи емоциите и расположението на жената постојано се менуваат. Несигурноста и стравот од нова улога може да предизвикаат стрес, што, логично, е многу лошо за мајката.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!