ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо

5 секојдневни навики поради кои стареете побрзо.

Повеќето луѓе се плашат од стареење, а работата на овие навики ќе има големо влијание врз вашето тело.

Стареењето е една од најстрашните транзиции со кои сите треба да се соочиме во одреден момент од животот. Затоа се одлучуваме за скапи производи за нега на кожа и убавина за да изгледаме помладо.

Сепак, секојдневните навики многу повеќе влијаат на вашето тело и здравје отколку кои козметички производи ги користите. Ова се нездрави секојдневни навики кои ве тераат да стареете побрзо од вообичаено.

Спиете на страна

Повеќето луѓе одат во кревет без да размислуваат за позата во која ќе лежат. Тоа е толку рутинска навика што многумина ретко се грижат за тоа како влијае на нивното здравје. Но, положбата во која спиете многу влијае на вашето тело, особено ако е доследна.

Истражувањата покажаа дека компресијата на лицето за време на спиењето предизвикува дисторзија на лицето кога луѓето спијат на страна, што на крајот доведува до формирање на брчки. „Брчките се појавуваат за време на спиењето како одговор на изобличувањата предизвикани од притискање на лицето на која било површина за спиење. Овие брчки се влошуваат со текот на времето поради повторување, што го забрзува стареењето.

Ако сте забележале дека се будите со брчки, линии и брчки на лицето по спиење во странична положба, тогаш најверојатно ова е една од главните причини за стареење на вашето лице. Спиењето на страна го притиска вашето лице на перницата, предизвикувајќи брчки. Подобра положба за спиење е спиење на грб, повеќе ќе се одморите и ќе се будите со чувство на младост.

Не користете крема за сончање

Прекумерното изложување на сончевите УВ зраци го забрзува процесот на стареење за 80%, а вашето лице почнува да покажува знаци на стареење како што се брчки, сувост, опуштеност и пеги. Клиниката во Кливленд откри дека изложувањето на сонце ги оштетува клетките на кожата и предизвикува кожата да изгледа постаро, збрчкана и посува.

„Со користење на крема за сончање ја заштитувате кожата од изгореници, но и од стареење.

Размислете, истражувачите анкетирале повеќе од 900 луѓе во период од четири години. Резултатите покажаа дека луѓето кои користат крема за сончање (секој што го блокира и UVA и UVB зрачењето) доживуваат 24 проценти помалку стареење на кожата во споредба со оние кои го користат кремот повремено.

Како резултат на ова истражување, Американската академија за дерматологија препорачува редовна употреба на крема за сончање бидејќи блокира околу 20 сончеви зраци кои влијаат на кожата.

Конзумирате премногу шеќер

Можеби не сте свесни, но шеќерот може да доведе до забрзано стареење. Затоа се препорачува умерено да се користи за оптимално здравје. Во 2013 година, група истражувачи анализирале 602 фотографии од луѓе кои имале различни нивоа на шеќер во крвта и се обиделе да ја погодат нивната возраст.

Сè на сè, тие откриле дека луѓето со повисоко ниво на шеќер во крвта изгледаат постари.

Се разбира, не можете целосно да се откажете од шеќерот. Но, ако не го контролирате внесот, со текот на времето, вишокот шеќер во вашето тело влијае на стареењето, вклучувајќи ги брчките и опуштената кожа“. Ова се случува преку процес наречен „гликација“. Во текот на овој процес, шеќерот се претвора во слободни радикали кои ги оштетуваат клетките на кожата, што го забрзува процесот на стареење.

Овој ефект се смета за повидлив кај жените постари од 35 години, според Британскиот весник за дерматологија.

Немате квалитетен сон

Спиењето е многу важно за телото и умот. Неколку студии нагласуваат колку е важен сонот за да го одржите вашето тело силно. Но, повеќето луѓе не спијат доволно. Всушност, 35% од возрасните велат дека не спијат доволно. Со други зборови, тие спијат помалку од 7 часа секој ден, додека лекарите препорачуваат помеѓу 7 и 9 часа спиење секоја вечер. Ова може да доведе до забрзано стареење.

Студијата на Универзитетот во Калифорнија покажала дека кај повозрасната популација, дури и една ноќ недоволно спиење влијае на стареењето на клетките на телото. „Но, на здравјето на телото повеќе влијае квалитетот на сонот отколку квантитетот. Негирајќи си квалитетен сон влијае на стареењето“.

Студијата започната од Estée Lauder покажа дека лошиот квалитет на сон го зголемува стареењето на кожата. Зборувајќи за резултатот, д-р Даниел Јарош, постар потпретседател за истражување и развој во Estée Lauder, рече: „Ова истражување за прв пат покажува дека лошиот квалитет на сон може да ги забрза знаците на стареење на кожата и да ја ослабне способноста на кожата да се опорави ноќе. ”

Премногу сте изложени на електронски уреди

Во денешно време, најголемиот дел од нашата работа се врши преку Интернет или преку електронски уред. На пример, 60% од луѓето поминуваат повеќе од шест часа дневно пред дигитален уред. Ова прави навистина тешко да се избегне „сината светлина“ на дигиталните екрани. Но, истражувањата покажуваат дека овој вид на светлина доведува до промени во клетките на кожата, вклучително и групирање на клетките и смрт.

Затоа дерматолозите предупредуваат на прекумерна изложеност на телефони, таблети или компјутерски екрани – затоа што ја оштетува кожата и на крајот доведува до предвремено стареење. „Според истражувањата, сината светлина што ја емитуваат нашите електронски уреди продира во подлабоките слоеви на кожата од УВ зраците. Само 60 минути изложување се доволни за да предизвикаат проблеми со кожата“.

Дерматолозите сметаат дека четирите работни денови од осум часа се еднакви на 20 минути на попладневното сонце. Ако ова се повтори, изложувањето на електронски уреди, како и на сонце, може да му наштети на телото, што го прави стареењето многу побрзо.

Стареењето е неизбежен природен процес кој не очекува сите, но можете да си помогнете да го одложите со тоа што ќе ги направите следните промени во вашиот секојдневен живот:

  • Најдете ја вашата положба за спиење, по можност на грб
  • Користете крема за сончање
  • Намалете го внесот на шеќер
  • Спијте доволно
  • Намалете ја изложеноста на електронски уреди

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!