ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 совети како доживотно да го зајакнете имунитетот на вашите деца!

5 совети како доживотно да го зајакнете имунитетот на вашите деца!

Зајакнувањето на имунитетот кај децата не е нешто што е актуелно и за кое се зборува уште од почетокот на пандемијата на Корона, тоа е нешто со кое родителите и лекарите се занимаваат со векови, на сите континенти.

Иако денес имаме одлични алатки и подготовки за зајакнување на имунитетот кај децата, ќе се потрудиме да ви дадеме совети кои ќе ви помогнат да го издржите доживотно.

ДОЕЊЕ

Иако доењето е многу лична одлука на која никој освен мајката не треба да влијае, научно е докажано дека бебињата кои се хранат исклучиво со мајчино млеко во првите шест месеци од нивниот живот генерално се поотпорни. Некои студии покажаа дека доењето може да ги намали алергиите кај децата на подоцнежна возраст.

ЛИЧНА ХИГИЕНА

Нема да ви се верува, но дури 80% од инфекциите се пренесуваат со допир, па затоа е многу важно на вашите деца да им ја всадите навиката за миење раце уште од најрана возраст штом ќе влезат дома, по кивањето, пред јадење, после јадење најмалку 20 секунди, ги отстранува бактериите и вирусите и ја намалува можноста за респираторни заболувања за неверојатни 45%.

На почетокот, само бидете досадни додека не сфатите дека вашите деца автоматски ги мијат рацете. Ќе потрае некое време, но ќе се исплати.

НАПРАВЕТЕ ГО СПИЕЊЕТО ПРИОРИТЕТ

За децата да имаат силен имунитет, многу е важно колку спијат, а потребата за сон варира во зависност од возраста на детето. Некои детерминанти дадени од Светската здравствена организација се:

  • На бебињата од 0 до 3 месеци им требаат помеѓу 14 и 17 часа сон, додека на бебињата меѓу четири и 12 месеци од 11 до 14 часа.
  • Децата на возраст од една до две години имаат потреба од 11 до 13 часа сон.
  • Децата на возраст од три до пет години имаат потреба од 10 до 13 часа сон.
  • Децата на возраст од шест до 12 години треба да спијат помеѓу 9 и 12 часот.
    На тинејџерите им требаат 8 до 10 часа сон.

Ако децата не спијат доволно, нивното тело го ограничува производството на доволно протеини наречени цитокини, чија основна функција е да се борат против инфекциите и да ги намалат воспалителните процеси во телото.

ЗДРАВА ИСХРАНА

Здравата храна е многу важен придружник во борбата против болестите и во зајакнувањето на имунитетот. Лекарите препорачуваат дека децата мора да јадат храна од сите бои на виножитото, а преработената храна мора да се сведе на минимум. Добриот и квалитетен избор на храна им помага на децата да добијат доволно витамини во текот на денот, како што се витамините А и Е, кои се многу важни за одржување на силен имунитет.

ДОДАТОЦИ

Она со што родителите често се мачат се малите деца кои едноставно не сакаат да јадат овошје и зеленчук и во тој случај потребно е да се пристапи кон помош во вид на суплементи. Еден од најдобрите на пазарот во моментов е GE Kids – комплекс од моќни антиоксиданси за посилен имунитет кај децата. Наменет е за деца постари од три години, со послаб имунитет, склони кон заразни болести, воспалителни процеси и алергии. Овој препарат е направен од екстракт од печурка реиши, матичен млеч, екстракт од шипка, бета-глукан, куркума, ликопен и ресвератрол. И она што е многу важно – многу е ВКУСНО!

Исто така, многу е важно да ги слушате советите на вашиот педијатар кога станува збор за редовните имунизации.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!