ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

5 совети од дизајнери на ентериер како правилно да го осветлите вашиот дом

5 совети од дизајнери на ентериер како да го осветлите домот.

Кога ќе дојде време да го обновиме просторот во кој живееме, најдобро е да му пристапите како да составувате сложувалка. Исто како што некој, кога бевме мали, нè научи да составиме загатка со тоа што прво ги одделуваме рабовите за да можеме да направиме рамка, така ги прашавме дизајнерите на ентериер од каде да започнеме и што треба да знаеме кога сакаме да го осветлиме просторот најдобар можен начин.

Присуството и отсуството на светлина во светот на боите ни ја одзема токму истата боја, но во светот на дизајнот на просторот во кој живееме, тоа е она што го обои нашиот простор. Затоа е многу важно да знаете одредени трикови што ги користат дизајнерите на ентериер што ви ги откриваме:

1. Поставете го „расположението“ во собата сами

Осветлувањето во голема мера влијае на тоа како ќе се чувствувате во просторијата. Она што дизајнерите сакаат да го нагласуваат е дека е најдобро да имате минимум три нивоа на интензитет на светлина, кои ќе можете да ги прилагодите според времето, денот, расположението, приликата… Паметната сијалица Yeelight Led 1S Dimmabile дури ни дава можност да го стори тоа од телефон. Можете да создадете расположение што ви одговара ако се поврзете со апликацијата или преку Apple HomeKit, „Помошник на Google“ и други платформи.

raspolozhenie-prosto

2. Осветлувањето мора да нагласи одредени елементи на просторот

Исто како што додавате преглед на зборовите што сакате да ги потенцирате, така треба да направите и со некои парчиња мебел, како што се кујна или елементи што висат, скали или ходници. По совет на дизајнерите на ентериер, најдобро и најмодерно решение се ледените ленти. LED лентите со Yeelight можат да достигнат до 10 метри, а кога сте поврзани преку вашиот паметен уред, можете да ја прилагодите бојата, интензитетот, како и тајмерот.

elementi-prostor

3. Бојата е важна

Ако не сте некој што сака природна светлина, лесно можете да ја контролирате со некои поголеми и подебели завеси или перде. И тогаш треба да одлучите кои тонови ги сакате во секоја од собите. Сепак, изборот помеѓу топли и ладни тонови е веќе поминат. Наместо да одлучите дали сакате бело или жолто светло, сега можете да изберете од дури 16 милиони бои на Yeelight LED паметна сијалица 1S боја. Боите можат да бидат синхронизирани со ритамот на музиката. Поклопете ја светлината со вашето расположение и ќе одговара на изборот на вашата музика.

boi-prostor-dizajn

4. Светлината мора да го надополни остатокот од декор

Дизајнерите често ја користат светлината како „рефлектор“ што на одредено парче мебел ќе му го даде заслуженото внимание. Најдобар пример за ова е, да речеме, светло над каминот или ламба што ќе го осветли нашиот работен простор.

soba-svetli-boi

5. Помалку е повеќе

Внатрешни дизајнери не го користеле осветлувањето што виси од таванот со години. Тие препорачуваат подни светилки во секој агол, така што просторот е рамномерно осветлен.

osvetluvanje

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!