5 совети за незаборавен секс

Слични

4 можни причини зошто вашиот сопруг ве допира исклучиво сексуално

4 можни причини зошто вашиот сопруг ве допира исклучиво...

5 трендови за состаноци кои доаѓаат во 2022 година

5 трендови за состаноци кои доаѓаат во 2022 година. Ви...

Терапија за парови – дали ви е потребна?

Терапија за парови - дали ви е потребна? Терапијата за...

Топ 5 пребарувања на Google за секс и врски

Топ 5 пребарувања на Google за секс и врски. Тоа...

Сподели

5 совети за незаборавен секс.

Здравиот сексуален живот е поврзан со добра работа на срцето, намален стрес, долговечност и многу други придобивки.

Сите овие се прекрасни придобивки, но што е со оние денови кога се чувствуваме како партал, физички и психички? Што се случува кога душата посакува, а телото тврдоглаво одбива? Кога сè што сакаме е кревет во кој можеме само да спиеме.

Доаѓаат стручњаци и не потсетуваат дека сексот е неопходен, не само за нашето здравје, туку и за одржување на љубовната врска, за да не раскинеме и да не се чудиме како дошло до тоа. Значи, ако сте во слична фаза, постојат начини да имате секс, иако сте исцрпени.

Има повеќе од обична пенетрација

Кога зборуваме за секс, не мора да се ограничуваме на пенетрација. Прелиминарните подготовки се подеднакво важни и можат да не доведат до оргазам. Дефинитивно ќе ни даде хормони за добро расположение, окситоцин и допамин.

Обидете се со мрзливи пози

Кога преовладува заморот, не мора да правиме акробации или да пробуваме нови работи во сексот. За удобност и уживање избираме класична мисионерска или „лажичка“ на страна со перници. Сè што не бара многу енергија и труд.

Секс во попладневните часови

Без разлика дали работите од дома или одите во канцеларија, попладнето е идеално за секс. Кортизолот се зголемува, а мелатонин, кој нè праќа на спиење, се намалува.

Интимноста нека биде приоритет

Доколку мислите дека личните моменти со партнерот се последни на листата или тоа го доживувате како домашна работа, има проблем. Поентата е во тоа што сакате да поминувате време заедно и не чувствувате дека сексот е задача што треба да се исполни. Прегратки, бакнежи, милувања и разговори кои ве држат заедно и одржуваат значајна комуникација се исто така корисни.

Бавен (и пријатен) секс

Колку е побавен сексот, толку помалку енергија е потребна. Исто така е попријатно, бидејќи нема брзање и стрес.

error: Content is protected !!